Aslan aynı, Terim başarısız!

Galatasaray'ın, sezonun son iki haftasına Beşiktaş'ın beş puan gerisinde girmesi üzerine teknik direktör Fatih Terim'in başarısızlığı yoğun olarak tartışılırken, tecrübeli futbol adamının çalıştırdığı...
Haber: ASLIHAN ÇİL / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray'ın, sezonun son iki haftasına Beşiktaş'ın beş puan gerisinde girmesi üzerine teknik direktör Fatih Terim'in başarısızlığı yoğun olarak tartışılırken, tecrübeli futbol adamının çalıştırdığı Galatasaray, dört yıl üst üste şampiyon olduğu dönemdeki ortalama puana ulaştı.
Dört sezon boyunca 32. haftalar sonunda 74.75 puanlık bir ortalamaya erişen teknik direktör Terim'in Galatasaray'ı, bu sezonun aynı döneminde 74 puana ulaştı. Çarpıcı olan bir diğer nokta ise Fatih Terim'in Galatasaray'ı, önceki dört sezondan daha az gol atması. Gol ortalaması dört sezon boyunca 80.25 olan deneyimli çalıştırıcı bu sezon aynı dönemde 59 golde kaldı. Galibiyet ortalaması dört sezonluk dönemde 22.75 olurken, bu sezon Aslan'ın 23 galibiyeti bulunuyor.


Aslan'ın yarışta aleyhine gelişen çarpıcı bir nokta var. O da, sakatlıklar konusu. Ligde önemli sakatlıklar yaşayan Galatasaray'da son dönemeçte bu tür sorunlar had safhaya ulaştı. Öyle ki, sakatlıklar nedeniyle PAF takımından aldığı oyunculara rağmen, Ankaragücü maçında sahaya ancak 17 futbolcu çıkartabildi.
Galatasaray, ligde kritik dönemin yaşandığı nisan ve mayıs ayında çok sayıda oyuncusundan yararlanamadı. Bu dönemde Batista, Berkant (iki kez sakatlandı, sezonu kapattı), Abel Xavier, Hasan Şaş, Ümit Davala, Elvir Baliç (sezonu kapattı 6 ay yok), Ayhan, Lukunku, Pinto, Ergün ve kaptan Bülent gibi as oyuncular çeşitli sakatlıklar geçirdiler.
Orta saha çökünce...
Cim Bom, bu sezon adeta rekor sayıda sakatlıklar yaşarken, bu durum teknik direktör Terim'i de büyük sıkıntıya soktu. Şampiyonluk yarışının kızıştığı haftalarda Batista'dan faydalanamayan Terim, sol kanatta ise Hasan'ın ardından Baliç de sakatlanınca adeta çaresiz kaldı. Sağ kanatta da Davala'nın sakatlığı Terim'in oyun planlarını bozarken, yokluktan bazı maçlarda Hasan bile bu kanatta oynatıldı. Terim, Berkant ve Ayhan'dan uzun süre yararlanamadı. Herşeye karşın yarışı son iki haftaya kadar sürdürdü.