Aslan 'kar'dan zarar etti

Peş peşe sekizinci galibiyeti kovalayan Galatasaray, Ali Sami Yen'de Denizli'ye yenilirken, hem tezkereyi alamayınca Şampiyonlar Ligi vizesi alma şansını zora soktu.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

İSTANBUL - Peş peşe sekizinci galibiyeti kovalayan Galatasaray, Ali Sami Yen'de Denizli'ye yenilirken, hem tezkereyi alamayınca Şampiyonlar Ligi vizesi alma şansını zora soktu. Oysa Denizli'deki ilk maçı 3-1 kazanan Sarı-Kırmızılılar, ligin ikinci haftasında Horozları domine ettikleri maç sonrasında kolay geçmeyi başarmıştı. Anlaşılan UEFA Kupası serüveni Yeşil-Siyahlılara, özellikle ertelenen maçlarında gayet yararlı oldu. Bundan önceki iki ertelemesinde Ankaragücü ve Gaziantep'i yenen Rıza Çalımbay'ın öğrencileri dün de Terim'in etkisiz Galatasaray'ını geçip, üç maçta 9 puan çıkardı. Denizlispor bir diğer erteleme maçını da 16 nisanda Fenerbahçe ile oynayacak. Dün 160. maçına çıkan Terim 206 maçlı rekortmen Gündüz Kılıç'ın ardından bir yanda Brian Birch'ün ikinciliğini egale etti. Ne varki yine kendine ait olan 8 maçlık zafer sevincini bu kez yakalayamadı.
Aslan dün gece hava toplarında tuzağa düştü. Rıza hocanın gerek savunması gerek forveti iri kıyım oyunculardan kurulu. Denizlispor ligin belki de en uzun takımı. Defans ve ofans ribauntlarının çoğunun fatihi olan böyle bir takıma karşı şişirme toplarla gol denemek Galatasaray'ın belki de başka planı olmamasından kaynaklanıyordu. Yerden isabetli pas verenler arasında geride bir tek Xavier ortada da Sarı-Kırmızılıların ayakta kalan tek kramponu Volkan vardı. Servet himayesine aldığı Karan'a havadan top koklatmazken, bir diğer uzun Özgür de, Arif'i çok etkisiz bıraktı. Bu iki stoper özellikle ilk yarıda kendilerine boş alan yaratıp, göbekten bindirerek ev sahibi ekibi ciddi biçimde hırpaladı. Daha önce ligin bu haftalarında olumlu futboluna alıştığımız Galatasaray'daki düşüşün ardında belki de son yıllarda hiç alışık olmadığı biçimde tek cephede boy göstermesi yatıyor olabilir.
Sağ ayağının içiyle
4'te Ali Tandoğan'ın defansın arkasına attığı topla buluşan Ersen Martin, Mondi ile karşı karşıya kaldı. Zayıf şutunu Kolombiyalı ayağıyla çıkarırken, bu pozisyon maçın genelinde esen Denizli fırtınasının başlangıcı oluyordu. Maçın çeyreğinde Revivo'nun üst üste iki kornerini Heinen çift yumrukla çıkardı. Çalımbay'ın eşitlik peşinde olmadığı forvetteki Ersen Martin-Mustafa Özkan ikilisine Kabat'ı da ekleyerek, üç kişiyle gol aramasıyla anlaşılıyordu. 25'te Revivo belki de normal bir şutla gol olabilecek bir pozisyonu, artistik hevesine heba etti. Yarım saat dolarken, arka direkten dönen topu Cihan çizgi üstünden çıkardı. Devre sona ererken, Ergün'ün nefis ara pasıyla buluşan Revivo, topla katedip çapraza girince vuruşu yine auta çıktı.
Saat dolduğunda Ersen Martin, tam Aston Martin'lik bir gol attı. Soğukkanlı kavisli plaseyi Mondi de tribünler gibi seyretti. Fatih Terim, forvetini dörtlemek amacıyla son çare olarak Xavier'i de santrafora çekti. Ne var ki, zaten son maçlarında etkili bir futbol ortaya koymayan Aslan, çok akıllı, hızlı ve dirençli oynayan Horozlar karşısında pes etmek zorunda kaldı ve şampiyonluk yarışında büyük yara aldı.