Aslan 'sıfır'dan başlıyor

Aslan 'sıfır'dan başlıyor
Aslan 'sıfır'dan başlıyor

Galatasaray, Türk Telekom Arena da oynadığı ilk Devler Ligi maçında, Braga ya 2-0 yenilip hayal kırıklığı yaratmıştı.

Devler Ligi'nde henüz puanı ve golü bulunmayan Galatasaray, bu akşam Türk Telekom'da ağırlayacağı CFR Cluj'u mağlup ederek yeni bir başlangıç yapmak istiyor.

Şampiyonlar Ligi grup mücadelesine büyük umutlarla başlayan ancak ilk iki maçını kaybederek büyük bir hayal kırıklığı yaratan Galatasaray , bu akşam evinde Romen temsilcisi CFR Cluj ile ‘ya tamam ya da devam’ niteliği taşıyan bir maça çıkacak.
Türk Telekom Arena’da saat 21.45’te başlayacak olan karşılaşmayı İtalyan Paolo Tagliavento yönetecek. Grubunda puan alamamanın yanı sıra henüz gol de kaydedemeyen Aslan, bu akşam da puan çıkartamazsa gruptan çıkmak bir yana Avrupa Ligi’ne kalma hakkını da riske edebilir. Sarı-Kırmızılılarda Burak ile Semih hafif sakatlıklarına rağmen dün takımla birlikte çalıştılar.

İstanbul uğuru Daha önce Romen ekipleriyle 12 kez karşılaşan Galatasaray, bunların 5’ini kazanırken 4’ünde mağlup oldu, 3’ünde de berabere kaldı. Aslan, İstanbul’da Romen takımlarına hiç boyun eğmedi.
Cluj takımının teknik direktörü Ioan Andone, maç öncesi düzenlediği basın toplantısında, çok zorlu bir karşılaşmanın kendilerini beklediğini söyledi. Rumen teknik direktör, Galatasaray ile üst üste oynayacakları iki maçtan toplam 4 puan çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Çok iyi iki takım karşılaşacak. Galatasaray, Braga ile oynadığı maçta topa yüzde 68 sahip olan taraftı. Büyük bir mücadele bizi bekliyor. Ekibime inanıyorum, futbolcularım maça çok iyi hazırlandı” dedi.

‘Özel önlem yok’
Galatasaray’ın bütün oyuncularının çok kaliteli olduğunu ve hiçbirini diğerlerinden ayırmadıklarını aktaran Ioan Andone, “Galatasaray’ın çok çok iyi oyuncuları var, ama özel bir önlem almayacağız. Son oynanan maçlarda gördük ki çok iyi oyunculara sahipler. Uluslararası tecrübeye sahip birçok milli oyuncusu bulunuyor. Hepsi ayrı ayrı kaliteli futbolcular” diye konuştu.
Cluj’un Portekizli kaptanı Ricardo Cadu ise Galatasaray maçının kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.

Tecrübe eksik ama
Fatih Terim ile birlikte dün medyanın karşısına geçen Umut Bulut, Cluj maçının gruptan çıkmayı ne kadar istediklerini göstereceğini söyledi.
Umut, tecrübe eksikliklerinin olduğunu da belirterek, “Ancak şu anda Galatasaray’da oynayan herkes üst düzey futbolcu. Bunun altından kalkacağımıza inanıyoruz. İlk iki maç bizi hem tecrübe hem de düşünce anlamında daha iyi bir konuma getirdi. Bundan sonraki maçlar daha az hata yaparak başarılı olacağız” dedi.
Burak Yılmaz’a yönelik eleştirilere katılmadığını söyleyen Bulut, “Burak çok iyi bir oyuncu. Kalitesini de ispatladı. İnişli çıkışlı zamanlar oluyor. Bu haftaların, Burak için böyle bir dönem olduğunu düşünüyorum. İlerleyen haftalarda Galatasaray’a lazım. Kendisini çok seviyoruz. Bunun değerlendirmesini yapan hocamızdır” diye konuştu.

İnadına hücum ve baskı
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Cluj maçının kendileri için bir ölüm kalım veya kader maçı olmadığını belirterek, daha önceki oyun felsefesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. En iyi defansın hücum olduğunu vurgulayan Terim, “Cluj da biz de biliyoruz ki bu anlayıştan ödün vermeyeceğiz. Tam tersine daha fazla hücum oynamamız, daha fazla baskı yapmamız lazım. Bence takımım ligdeki son maçlarda biraz bundan ödün verdiği için bazı şeyler olmuştur. Bence kaybetsek bile bundan ödün vermememiz lazım” dedi. Terim, Engin Baytar’ı kadroya alacağını ama ilk 11’de mi yoksa sonradan mı oyuna alacağının belli olmadığını söyledi. Tecrübeli teknik adam bir soru üzerine kendisinin doğrudan başkana bağlı olarak çalıştığını kaydetti.