Aslan Terim'siz de berabere

Aslan Terim'siz de berabere
Aslan Terim'siz de berabere

Burak Yılmaz, Rize karşısında adeta dünyaları kaçırdı

Terim'siz Galatasaray, Çaykur Rizespor'la 1-1 berabere kaldı. Aslan 6. maçında 4. beraberliğini aldı.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Galatasaraylılar açısından sezonun en 'renksiz' maç öncesi dakikaları. Bu yıla has kötü eylül anıları bir kenara geçmişten gelenler de eklenince -Alpaslan Dikmen- Sarı-Kırmızılıların açtığı "Küçük bir çocuğun özlemi gibi her 'eylül' içimiz buruk" daha bir anlam kazanıyor. Hareketsiz, sessiz sakin bir bekleyiş var. O kadar ki maç öncesi oynanan veteranlar müsabakası 'gizli kapaklı' yapıldı neredeyse.
Galatasaray taraftarı, Fatih Terim'in yedek kulübesinde olmamasına alışıktı zaten de -bu sezon sadece iki maç TT Arena'da saha kenarındaydı- tribünde bile olmaması onları daha da sarsmışa benziyor.

Başlama düdüğüne 15 dakika kala yükselen ‘İmparator' sesleri "Acaba geldi mi" sorularını gündeme getirse de öyle bir şey olmadı.
Maç başladığında ise 'İmparator devri'nin kapanışının ardından Şehzade Bruma'nın sahne alışını izledik. Kalenin yolunu bulabilseydi eğer genç Portekizli, bol gollü bir sonuç izleyebilirdik ilk 45'te.

İlk tehlikeyi 10. dakikada yaratan Rıza Çalımbay'ın talebeleri, kalan dakikaları 'kolay gol yeme' potansiyellerini sergileyerek geçirdiler. Burak Yılmaz, 12'de Drogba, 14'te Sneijder, 22'de de Selçuk'un güzel asistlerinde aynı şeyi yaptı: Topu ağlarla buluşturamadı!
Ülkemizde düzenlenen U20 Dünya Kupası'nın göze batan isimlerinden Ali Adnan karşısında rahat bir oyun ortaya koyan Bruma, 18'de Engin Baytar'ı golle buluşturdu: Sağ kanattan ilerledi, yay üzerindeki Baytar'ı gördü, o da kendinden beklenmeyecek şekilde sakindi ve çok şık bir plaseyle dip doksanı görüp skoru 1-0 yaptı.

24'teki frikikte topu başına geçen Selçuk kaleci Serkan Kırıntılı'ya takılırken, 34'teki 'Her yer Taksim, her yer direniş' sloganı ultraslan -farklı bir tezahürat başlatıldı- ve 'unutkanlık'a takılıyordu. Ama şu var ki dün akşam 'Her yer Terim, her yer İmparator'du...
İkinci yarıya hızlı başlayan Rize oldu. Daha 46 geçilmeden Cenk Ahmet göğsüyle yay üstündeki Kweuke'ye indirdi topu. Onun şık plasesi yan direğe takıldı. Aynı ikili 49'da yine sahnedeydi, Kweuke bu kez de kafa vuruşunda kaleyi tutturamadı.
Rize'nin atmak Galatasaray'ın da yemek için çabaladığı gol 55'te geldi: Kornere iyi yükselen Tevfik Köse durumu 1-1 yaptı. Bu bölümün yıldızı Ali Adnan, 65'te olası bir Galatasaray golünü önledi: Hakan Balta soldan sıfıra indi, altıpas üzerindeki Amrabat'a çıkardı topu, Faslı'nın vuruşu Serkan'ı geçerken, çizgiden Ali Adnan topu çıkaran isimdi. Bu pozisyon biraz da kırılma anıydı oyun üstünlüğü açısından: Kapanan Rize'ye karşılık saldıran Galatasaray izlemeye başladık. Burak Yılmaz 71'de dörtledi: Kale içinden buluştuğu topu üstten auta atmayı başardı!..
74'te Selçuk İnan çift sarıdan kızarınca ikinci bir kırılma yaşandı. Sahadaki Galatasaray kadrosunun "Ne yapacağız şimdi" bakışlarına Drogba bile çare olamadı bu andan sonra... 1-1'lik sonuçla İstanbul 'a '5'te 4'le gelen Rizespor istediğini alırken, üç maçlık beraberlik serisine Beşiktaş derbi galibiyetiyle 'mola' veren Galatasaray serisine geri döndü. Salı günkü Juventus maçı öncesi ise durum hiç olmadığı kadar sıkıntılı...