Aslan'a gün ışığı da karanlık

Galatasaray, ilk yarıya son noktayı Anadolu topraklarında koydu. Haftalardır kötü günler geçiren Sarı-Kırmızılılar, 'Hiç değilse yeni yılı galibiyetle karşılayalım' mantığıyla çıktıkları Elazığ maçında, Türkiye Kupası'ndaki Telekom mücadelesinin kadrosuyla sahada yer aldılar.

ELAZIĞ - Galatasaray, ilk yarıya son noktayı Anadolu topraklarında koydu. Haftalardır kötü günler geçiren Sarı-Kırmızılılar, 'Hiç değilse yeni yılı galibiyetle karşılayalım' mantığıyla çıktıkları Elazığ maçında, Türkiye Kupası'ndaki Telekom mücadelesinin kadrosuyla sahada yer aldılar. Takımın en problemli bölgesi olarak görülen defansın göbeğine Tamas yerleşirken, Prates ve Ömer de savunmanın diğer neferleriydi.
Ligin dibinde yeralan Elazığspor ise, önce rakibi karşılayıp sonra vurmayı düşündüğünü, oyuna Effa'yla başlamayarak göstermişti. Ama maçın ilk bölümlerinde daha hızlı olan ve oyunun temposunu yükselten taraf ev sahibiydi. Tamas'ın, Frank de Boer'i hatırlatan hatalarını geçiştiren Galatasaray en uçta Bratu ve Ümit Karan'la, onların gerisinde de Hasan Şaş'la gol aradı. 21'de kazanılan köşe atışında Ümit Karan, kendine has şık rövaşatalardan birine soyundu, top defansa çarpıp bir kez daha kornere çıktı. 25'te soldan kendi sahasında topu kapan Batista, bütün sahayı katetti, pas verecek adam bulamamanın kararsızlığı, kendisini şut kullanmayı itti. Brezilyalı soluyla şansını denedi; kötü zeminde birkaç kez zıplayan top kaleci König'in bakışları arasında ağları buldu: 0-1.
34'te bir Elazığspor atağında Ömer, hava topu mücadelesinde önündeki arkadaşı Prates'i ezdi. Kapılan topla doğan pozisyonda Petre, ceza sahası içinde Mehmet Deliorman'ı düşürdü; hakem Ali Aydın penaltı noktasını gösterdi. Yunus Altun'un vuruşunda top ve genç kaleci Aykut ayrı köşelere gitti: 1-1. Devrenin böyle biteceği düşünülürken Hasan Şaş'ın sağdan yaptığı ortada top, Elazığ defansından Bekir'in üstünden geçti ve yerden sekerek Bratu'nun önüne düştü. Rumen futbolcu, meşin yuvarlağı ağlara göndermekte gecikmedi: 1-2.
Effa girdi, bereket geldi
İkinci yarıya Elazığspor, ileriye Effa'yı koyarak başladı. Kamerunlu genç yıldız, takımı adına oyuna hareketlilik kazandırdı. Ev sahibi hücumlarını sıklaştırırken Galatasaray kanadı genelde kontratağı denedi. Özellikle Ümit Karan'la gol şansı arayan Sarı-Kırmızılılar, Elazığ defansının sağ kanadındaki boşlukları değerlendirmeyi denedi ama başarılı olamadı. İkinci yarıda Elazığ'nın ısrarlı gol arayışlarının ilk sinyali 56'da geldi. Czinege'nin sert ve isabetli vuruşunu Aykut çıkardı. Özellikle Effa'nın kurduğu hava köprüsünde, partneri Yunus, indirilen toplarda başarılı değildi. Maçın sonuna doğru artan baskı karşısında Galatasaray defansı hata yapmaya başlarken 86'da Yunus, boş yakaladığı rakip savunmayı çalımla geçmeye çalışırken pozisyonu kaybetti. Et duvarları arasında dolaşan meşin yuvarlak Halit'in ayağından ağları buldu ama yan hakemin kalkan bayrağıyla gol geçersiz sayıldı.
Ali Aydın'ın dört dakika olarak belirlediği uzatma bölümünde orta sahadan atılan bir topta Effa golle burun buruna geldi. Ömer, Kamerunlu oyuncuyu çekip pozisyonunu bozdu. Aydın, bir kez daha beyaz noktayı gösterdi. Effa'nın sevinçle Ali Aydın'a sarıldığı anın ardından Yunus, bir kez daha ağları gördü: 2-2. Galatasaray kanadı, bu pozisyonun başlangıcında Elazığspor forvetinin ofsayt olduğu iddiasında bulunarak itiraz etti. Ama bu, maçın skorunu değiştirmedi. Böylelikle Galatasaray ligde ilk yarı perdesini hüzünle kapattı. (Spor Servisi)