Aslan'a takviye 'Premier Lig'den

Aslan'a takviye 'Premier Lig'den
Aslan'a takviye 'Premier Lig'den
Geçen sezon oynanan Cluj maçının ardından bu yıl da Juventus karşısında aynı krizi yaşayan Galatasaray, yeni bir formül için harekete geçti.

CEYHUN KUBURLU - Tarihi Juventus galibiyetinin ardından Galatasaray büyük sevinç yaşarken, müsabakanın oynandığı Türk Telekom Arena’nın zemininin durumu gelecek günler için soru işaretleri bıraktı. Zira sarı-kırmızılı kulübe yılda 70 milyon dolara yakın para kazandıran stadın zemini kar nedeniyle iki günde tamamlanabilen maçla birlikte yine bozuldu.

'Galatasaray çatıyı yapmazsa...'


15 Ocak 2011’de açılan Türk Telekom Arena’nın zemini bugüne kadar 3 defa değişti. Bu işlemler için toplam 5 milyon liradan fazla harcayan Galatasaray yönetimi ise artık yeni bir formül arıyor.

Sarı-kırmızılıların Metin Oktay Tesisleri’nin çimini yenileyen ve bakımını yapan, aynı zamanda bu işlemleri Kadir Has, Sivas 4 Eylül, Ankara 19 Mayıs ve Eskişehir Atatürk gibi statlarda da yapan FBK Çim Yöneticisi Betül Kuvvetli Fiumi ‘çare’yi şöyle açıklıyor:
"Yönetim ile TT Arena’nın zemini konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Türk Telekom Arena için en uygunu ‘hibrit çim’. Bu sistemde doğal ve yapay çim kullanılıyor. Futbolcu doğal çimde oynarken, yapay çim zeminin altında iplerle kuma bağlı bir şekilde duruyor. Maliyeti de stattaki mevcut çim ile aynı."

Neler Yaşandı
Stattan 30 bin ile 350 bin Euro arası kiralama bedeli alan Galatasaray Yönetimi, bundan zarar edince organizasyonlara kapılarını kapatma kararı aldı. Kulüp, Madonna konserinden 350 bin Euro, AK Parti kongresinden 40 bin lira kira almıştı. O sezon zemine 350 bin Euro (1.1 milyon lira) masraf etti. Geçen yıl özellikle Şampiyonlar Ligi’nde büyük sıkıntı yaşayan Sarı-kırmızılılar, Cluj önünde zeminin kurbanı olmuştu. Çim yenilendi ama Schalke 04 maçında benzer tablo yaşandı.

İtalyanlar ateş püskürdü


Hibrit çim nedir?
Yapay lifler ile güçlendirilmiş yüzde 100 doğal çim. Bilgisayar kontrollü makineler tarafından enjekte edilir. Dört mevsim kullanım avantajı var. Kendini yenilemesi daha hızlı ve yeniden çimlendirmeye ihtiyaç yok.

Çim yenileme takvimi
15 Ekim 2010
29 Ekim 2011
1 Temmuz 2012
26 Aralık 2012

F.Bahçe'den G.Saray'a 'kar' mesajı!