Aslan'dan derbi öncesi gözdağı

Aslan'dan derbi öncesi gözdağı
Aslan'dan derbi öncesi gözdağı
Devler Ligi'nden moralli dönen lider Galatasaray, Sivasspor engelini Umut Bulut (2) ve Burak Yılmaz'ın golleriyle 3-1 geçti.
Haber: ONUR SALMAN - onur.salman@radikal.com.tr / Arşivi

Daha sadece üç gün önce ‘Ya tamam ya devam’ maçına çıkan Galatasaray , Fatih Terim’le Şampiyonlar Ligi’nde ilk kez gruptan çıkarken, tecrübeli çalıştırıcı “Hayatımın en yorucu maçlarından biriydi” açıklamasını yapmıştı. Kuşkusuz bu mücadele sadece onun için değil futbolcuları için de çok yıpratıcıydı. Hele ki bu kadar yoğun stres, üzerine de büyük bir rahatlama Sarı-Kırmızılılar adına lig için ‘sarı alarm’ konumuna geçmeyi gerektiriyordu. Zira rakip Sivasspor’du. Evet, belki Enaramo yoktu ama Yiğido’yu evinde devirmek de kolay değildi.

İşte bu haletiruhiye ile gelmişti Sivas’a belki de Fatih Terim. Lakin başarılı teknik adam henüz 44. saniyede Umut’un ‘çok’ dar açıdan yolladığı füzeyle kaygıları bir kenara bıraktı: 0-1. Ancak o andan sonra ev sahibi adeta “O kadar erken bitmez bu maç” dercesine yüklenmeye başladı. 5. dakikada Ziya’nın ortasında Grosicki’nin volesi herkesi geçerken kaleye paralel giden topa ‘0’da dokunan Erman, meşin yuvarlağı Ufuk’un da boşalttığı ağlara değil neredeyse taca yolladı. Aynı Erman, 19’da bu kez ‘çalıştığı yerden’ vurdu ve Ufuk’u avlamayı başardı: 1-1.

Golden sonra da Sivas rüzgârı hafiflemedi. Grosicki’nin pişirip, Erman’a sunduğu ikramların üçüncüsü 30’da geldi ama tecrübeli futbolcu, arkadaşının son çizgiden çevirdiği topun bu kez fazla altına girince kaleyi bulamadı. Polonyalı oyuncu, Erman’a gol attırma girişimlerinde istediği yüzdeyi tutturamayınca solo bir aktiviteye soyundu. 34’teki vuruşunda eğer Ufuk doğru yerde olmasaydı belki tabelada bir değişiklik yaşanabilirdi.

Burak ‘Sarı’ kattı
Oyun iyiden iyiye Kırmızı-Beyaz’a kesmişken 35’te Burak, beklenmedik bir anda tabloya biraz ‘Sarı’ kattı. Amrabat’ın doğru zamanlamayla defansın arkasına kaçırdığı ‘Devler Ligi’ golcüsü tabloya imzasını atıp takımının soyunma odasına 2-1 önde girmesini sağladı.

İkinci perde ise hem soğuk hava hem de ilk yarıdaki yüksek temponun gölgesinde başladı. İlk 45’te yerine oturamayan tribünler, hakemin başlayın düdüğüyle birlikte yavaş yavaş şekerleme yapmaya meyletmişti ki Yekta-Umut ikilisi 57’de Sivas’ı golle sarstı. Yekta, şok bir presle topu kapıp Umut’un bu kez daha rahat görülebilir ve fotoğrafı çekilebilir bir gol atmasına birinci elden yardımcı oldu: 1-3. Milli futbolcu da ligdeki 11. golünü kaydetmiş oldu.

Bu golden sonra hakem düdüğü çalıp bitirseydi hepimizi kurtarmış olabilirdi. Zira tabelanın 1-3’e dönmesinden sonra ölü toprağı konumunu güçlendirdi 4 Eylül ’de. Çalımbay’ın öğrencileri, bütün enerjilerini ilk rauntlarda harcayan bir boksör edasıyla sadece iplere tutunurken, Terim’in talebeleri aktif dinlenme tonunda ringde dans etti. Sivas, tek bir tehlike dahi yaratamazken, Galatasaray bitmiş maçın tescilini bekliyordu. Yani Sivas’taki futbol , memleket normalleri sıkıcılığına çekilince, üçüncü haftada eline geçirdiği liderliği kimseciklere bırakmayan Galatasaray, Fenerbahçe derbisi öncesinde hem zirvede tutundu hem de moral deposunda hatırı sayılır bir artış yaşadı.

NOTLAR

Galatasaray’ın yıldız oyuncularından Hamit Altıntop için dün doğum günü kutlaması yapıldı. Takımın öğle yemeğinde toplandığı salonda yapılan kutlamada, 30 yaşına basan milli futbolcu için üzerinde Galatasaray arması bulunan yaş pasta kesildi.

Sivas’ta hafta içinde etkili olan kar yağışına rağmen zemin maça hazır hale getirildi. Hafta başından bu yana açık tutulan alttan ısıtma sayesinde 4 Eylül Stadı’nın zemini kar tutmadı. Karşılaşma sırasında sıcaklık 0 derece civarında ölçüldü.

Karşılaşmaya Galatasaray taraftarının talebi fazla olunca 800 kişilik yerin yanındaki tribün de Sarı-Kırmızılılara açıldı. Yaklaşık 1500 kadar Galatasaray taraftarı takımını destekledi. Sivasspor’u ise yaklaşık 12 bin dolayında taraftarı dün yalnız bırakmadı.