'Aslan'ın işi zor

Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray, Olym-piakos'a 3-0 yenildi. Bu sonuçla ikinci tur ümidini iyice zora sokan Galatasaray'dan Ayhan kırmızı kartla oyun dışı kaldı.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Avrupa kupalarında, son yıllarda eşine rastlanmayacak derece bir futbol oynayan Galatasaray, ikinci yarı rakibini daha fazla zorlamasına rağmen Atina deplasmanından boynu bükük ayrıldı. Üstelik bu üç farklı sonuç karşısında, Cim Bom'un ikili avantajda UEFA Kupası'na gitme şansı da yok oldu. Beşiktaş maçının yıldızı Frank De Boer, ilk yarıda tekrarladığı akıl almaz hatalar sonucunda Olympiakoslular'ın gollük pozisyonlara girmesine yol açtı. Hollandalı futbolcu, ikinci yarıda daha etkili bir futbol ortaya koymasına rağmen ilk yarıdaki iki farkı kapatmaya Galatasaray forvetinin gücü yetmedi.
Rakibi karşısında çok ezik bir oyun ortaya koyan Sarı-Kırmızılılar ilk yarıda gollerin dışında direkten dönen dört çok büyük tehlike atlatırken devreyi 41'de Hasan'ın tek pozisyonuyla kapadı. Olympiakos'ta Karembeu savunmaya yönelik orta alanda Djorjdevic de forvette çok etkili bir
oyun sergilediler. Bu oyunculara, Giovanni ve Castillo da katılınca
İstanbul ekibi, rakibinin orta alan üstünlüğüne boyun eğmek zorunda kaldı.
Giovanni'nin on sekiz içinde sağ köşeye vurduğu sert şutu Mondragon çıkarırken kronometre henüz 2. dakikayı gösteriyordu. Dört dakika sonra Hasan'ın rakibe verdiği şahane kafa pasında Movrogenidis'in müthiş sağ volesi Kolombiyalı'nın ağlarına ilk sayı oyarak yazıldı: 1-0. 17'de farkın ikiye çıkmasını resmen mucizeler önledi. De Boer'in kısa geri pasını yakalayan Giovanni soldan sıfıra indi; Castillo'ya çıkardığı pasta, Uruguaylı'nın şutu üst direkten döndü. Yarım saat dolarken, bu kez Bülent'in benzer bir savunmasında, fırsatı kaçırmayan Giovanni şut atmakta aynı derecede etkili olamadı. Hemen ardından Djordjevic'in aşırtma pasında Castillo'nun zayıf şutu Mondi'de kaldı. 34'te Hollandalı yıldızın
akıl sır ermeyen hatasını, Uruguaylı bu kez affetmedi. Castillo, bu geri pası kapıp sağa kaçtıktan sonra, boş kaleye vurdu ve fark ikiye çıktı. Terim ilk yarının bitmesine beş dakika kala Cihan'ı Baliç'le değişerek forveti üçledi.
Mondi ucuz kurtuldu
İkinci yarıya daha etkili başlayan Galatasaray karşısında Yunan ekibi, tempoyu düşürme peşindeydi. 66'da Ergün'ün yerine Lukunku'nun da katılmasıyla Cim Bom forveti dördüncü vitese geçti. Hücum gücünde, iki uzunun yer alması sonucunda Sarı-Kırmızılılar, yüksekten şişirilen toplarla gol arama yoluna girdiler. Son dakikada Ayhan'ın atılmasıyla 10 kişiye düşan Cim Bom, en azından beraberlik umuduyla geldiği Atina'dan olası bir UEFA'ya devam şansını da zora sokarak döndü. Hakan'ın uzatmada altı pas içinde buluştuğu topu filelere gönderememesi de Sarı-Kırmızılılara karalar bağlatacak ayrı bir üzüntü nedeniydi.
Oyun durduğunda, Mondragon Djordjevic'e kafa atttı. Djordjevic ikinci sarıdan kırmızı, Kolombiyalı eldiven sadece sarı kartla cezalandırıldı. Maç bitti derken yine De Boer'in hatasıyla Giovanni'nin aşırtma vuruşu ev sahibinin farkı üçe çıkarmasına sağlarken, Galatasaray umutlarını lider Juventus ile oynayacağı rövanşa bırakaraktı.