Aslı Çakır Alptekin'e 8 yıl men!

Aslı Çakır Alptekin'e 8 yıl men!
Aslı Çakır Alptekin'e 8 yıl men!
Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun (IAAF), olimpiyat şampiyonu Aslı Çakır Alptekin ile ilgili başvurusunu haklı buldu. Doping yaptığı gerekçesiyle 8 yıl müsabakalardan men edilen milli atletin 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda kazandığı altın madalya da geri alındı.

ANKARA - CAS'tan yapılan açıklamaya göre, davanın tarafları IAAF, Aslı Çakır Alptekin ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF), milli sporcunun 2010 Temmuz ile 2012 Ekim tarihleri arasında verdiği kan numunelerinde anormal değerlere rastlandığı konusunda uzlaşmaya vardı.

Bunun sonucunda mahkeme, 29 yaşındaki atlete, 2004'ten sonra ikinci kez doping maddesi kullandığı gerekçesiyle 8 yıl men cezası verilmesine hükmetti. Cezanın, 9 Ocak 2021 gece yarısına kadar süreceği bildirildi. Ayrıca Aslı'nın 29 Temmuz 2010'dan bu yana katıldığı yarışmalarda elde ettiği madalya, derece, ödül, puan ve para ödüllerinin de geri alınmasına karar verildi. Böylece Milli sporcu, 2012 Londra Olimpiyatları, 2012 Avrupa Atletizm Şampiyonası ve 2011 Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda kazandığı altın madalyaların yanı sıra 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda aldığı bronz madalyayı da kaybetti.

DOPİNG SÜRECİ

IAAF, 2013'ün mart ayında 2012 Londra Olimpiyatları'nda kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı'nın biyolojik pasaportundaki verilerde sapmalar bulunduğunu, TAF'a bildirmiş ve gerekli cezanın uygulanmasını istemişti. TAF, aynı yıl aralık Ayında internet sitesinden yaptığı duyuruda, milli atletin doping kurallarına aykırı hareket etmediğine ve bu nedenle ceza tayinine yer olmadığına karar verildiğini açıklamıştı. Bunun üzerine IAAF, geçen yıl Şubat ayında CAS'a başvurdu. Yaklaşık 1,5 yıl sonra CAS kararını verdi ve Aslı'yı 8 yıl müsabakalardan men etti.

2004 Dünya Gençler Şampiyonası'nda doping yaptığı gerekçesiyle 2 yıl müsabakalardan men edilen Aslı, bu yıl yürürlüğe giren Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) kuralları doğrultusunda 2. kez doping yaptığı gerekçesiyle 8 yıllık cezaya mahkum edildi.

OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU TÜRKİYE'DE KALACAK

CAS tarafından dopingli olduğuna karar verilen Aslı'nın, 2012 Londra Olimpiyatları'nda kadınlar 1500 metrede kazandığı altın madalya, yarışta ikinci olan bir diğer Türk atlet Gamze Bulut'a verilecek. Gamze, 4.10.43'lük derecesiyle gümüş madalya aldığı Londra Olimpiyatları'nın yeni şampiyonu olacak. Böylece gümüş madalya, yarışta 3. sırayı alan Bahreynli Meryem Yusuf Cemal'e, bronz madalya da Rus Tatyana Tomashova'ya gidecek. (AA)