Ataman: ABD'yi korkuttuk

Ataman: ABD'yi korkuttuk
Ataman: ABD'yi korkuttuk
2014 FIBA Dünya Kupası C Grubu'nda 21 sayı farkla ABD'ye yenilen A Milli Basketbol Takımı'nda başantrenör Ergin Ataman, "Tüm dünyaya Türkiye'de basketbol oynandığını gösterdik" dedi.

BİLBAO - Maç sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergin Ataman, ciddi bir prestij mücadelesi gösterdiklerini belirterek, değişmeli alan savunmasıyla ABD 'yi sürekli dış atışa zorlayarak özellikle ilk devre istedikleri basketbolu oynatmadıklarını söyledi.

Ataman, "Biz aslında ilk devrenin sonunda inanmıştık ve maçı 28. dakikaya kadar getirdik. Ama üst üste top kayıpları sonrasında tempolarını buldular. Faried ve Davis ile de alan savunmasını çözdüler" değerlendirmesini yaptı.
Bu akşam kendisinin ve Milli Takım'daki teknik heyetin, ABD koçu ve teknik heyetine nazaran çok daha rahat uyuyacağını dile getiren Ataman, "Taktik ve oyuncu performansı açısından mükemmeldik" dedi.

Ataman ayrıca, bir soru üzerine maçın hakemleri ve FIBA'yı da eleştirerek, şöyle konuştu:
"Özellikle ilk devre sürekli elleriyle temaslı oynadılar ve buna uyumda zorlandık. Ama 'madem hakemler faullere müsaade ediyorlar. Bizim de ona göre direnç koymamız gerekiyor' dedik. Özellikle yürümelerde FIBA kurallarının geçerli olması lazım. FIBA, Amerika takımına çeşitli tavizler veriyor. Bütün takımlar aynı otelde kalıyor ama onlar farklı. Bizim antrenmanlarımızı herkes takip ediyor, onların antrenmanlarına kimse giremiyor. Dışarıda pazarlama olarak bu tip tavizler verilebilir ama saha içinde herkes eşittir. Sonuçta çok güçlü bir takım. NBA yıldızları, büyük bir koçu ve takımı var. Son periyotta hak ederek kazandılar."

A Milli Takım Başantrenörü Ataman, "Oyuncularım Türk çocuğunun hiçbir şekilde pes etmeyeceğini bu akşam tüm dünyaya gösterdiler" diyerek, grupta kalan Ukrayna, Finlandiya ve Dominik Cumhuriyeti maçlarında da aynı mücadelenin yansıtılması gerektiğini kaydetti.

Milli basketbolcu Ender Arslan da maçın temposunu düşük tutmayı planladıklarını ve 3. periyoda kadar bunu başardıklarını söyledi. Aslan, "Fakat bir yerden sonra fizik gücü çok yüksek bir takım. Zaten onları bu kadar güçlü yapan da bu. Açıkçası direnemedik. 30. dakikadan sonra yorgunluk başladı. Kaybettik ama sonuna kadar mücadelemizi verdik. Türkiye 'yi en iyi şekilde temsil ettik. Şimdi bizim için çok daha önemli olan grubun diğer maçları var" diye konuştu.
Sinan Güler ise "Başlangıçta çok iyi bir performans ve oyun düzeni ortaya koyduk ama sonda enerjimiz tükendi" ifadesini kullandı.

Milli basketbolcu Kerem Gönlüm de iyi bir mücadele verdiklerini belirterek, şunları söyledi:
"Biz bu gruptan ikinci çıkmaya ve madalya kazanmaya geldik. İnşallah o yolda da gideceğiz. Zor bir grup ama biz iyi bir takımız. Geride kalsak bile iyi mücadele ediyoruz. Özellikle, 8 bine yakın taraftarı gelen Finlandiya maçı çok zor olacak. Ama biz tüm maçları kazanmak istiyoruz."

Öte yandan ABD Milli Takımı'nın Başantrenörü Mike Kyzyzewski de Türkiye'nin çok büyük bir mücadele verdiğini, savunma sistemiyle, süreyi çok iyi kullanması ve iyi asistler yapmasıyla, ABD'nin oyun düzenini kırmayı başardığını söyledi. Kyzyzewski, Faried ve Davis'in performanslarının galibiyeti getirdiğini ifade etti. (AA)