Ataman: Çok değerli bir galibiyet

Ataman: Çok değerli bir galibiyet
Ataman: Çok değerli bir galibiyet
Türkiye Basketbol Ligi'nde Anadolu Efes'i 77-76 yenen Galatasaray Liv Hospital'de başantrenör Ergin Ataman, çok önemli bir galibiyet elde ettiklerini söyledi.

İSTANBUL - Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında Ergin Ataman, iki takım oyuncularının da çok iyi mücadele sergilediğini belirterek, "İki takım da bugün dış atışlarda, çok atış kaçırdı. Biz 19'da 2 gibi kötü bir yüzdeyle oynadık. Anadolu Efes de dış atışlarda düşük yüzde de kaldı. Bütün bunlara rağmen iki takım da olağanüstü mücadele gösterdi. Anadolu Efes'te genç oyuncular var, direnç gösterdiler. Maçın son 5 dakikasına kadar, çok doğru basketbol oynadık. Anadolu Efes'in uzunlarını faul problemine soktuk. Ancak son 5 dakikada yanlış seçimler yaptık. Şutlar girmeyince, Anadolu Efes de maçın sonuna kadar geldi. Sonuçta bir sayıyla kazandık ama olsun 48 saat içinde iki önemli maç oynadık. Çok değerli bir galibiyet aldık. Bu galibiyet, Galatasaray Liv Hospital'in şampiyonluk için çok iddialı olduğunun bir göstergesi" diye konuştu.   

Pietro Aradori'nin son maçlardaki performansından memnun olmadığını dile getiren Ataman, şöyle devam etti:
"Zaten memnun olsam daha çok süre veririz. Toparlanmasını beklediğimiz bir oyuncu. Avrupa Ligi'nde oynamış, İtalya Milli Takımı'nın önemli bir oyuncusu. Benim felsefemde ayrım yok, kim iyiyse o oynar. Aradori iyi oynarsa takımda yer bulur."

Ergin Ataman, Galatasaray Kulübü'nde mayıs ayında tekrar bir seçimin yapılacağı belirterek, yaşanan maddi sıkıntıların basketbol takımına yansımasıyla ilgili soru üzerine, "Galatasaray Basketbol Takımı, son iki sezonda Türkiye 'de bir ekol yarattı. Onun için yönetim kim olursa olsun Galatasaray'ın basketboldaki gücünü gözardı edeceğini düşünemiyorum. Zaten perşembe akşamı, Avrupa Ligi maçından önce, basketboldan sorumlu yönetim kurulu üyeleri oyuncuları ziyaret ettiler, onlara güvenceler verdiler" ifadelerini kullandı.

IVKOVIC: AVRUPA LİGİ'NDE BU TARZ ŞEYLER OLMUYOR

Anadolu Efes Başantrenörü Dusan Ivkovic de hakemlerin maç yönetimini eleştirdi. Tecrübeli başantrenör, karşılaşmanın seyir açısından zevkli geçtiğini anlatarak, "Ancak takımım maçın kontrolünü istediği gibi elinde tutamadı ve yaptığımız 14 top kaybı gerçekten çok fazlaydı. Arroyo ve Furkan ikilisini tutmakta zorlandık. Birebir savunmada da Sinan ve Micov'u da tutmakta çok zorlandık ve mağlubiyette en önemli etkenlerden biri de buydu" değerlendirmesinde bulundu.

"Hakemlerin maç yönetme kriterlerini gerçekten çok merak ediyorum. Hangi kriterler altında maçı yönetiyorlar" diyen Sırp başantrenör, şunları kaydetti:
"İlk yarıda biz 16 tane faul aldık. Örneğin bir pozisyonda, Saric hiç oyuncuya temas etmemesine rağmen faul çalındı. Devre arasında bunu videodan izledim ve ortada hiç faul yoktu. Son dakikada da Cedi'nin pozisyonunda hakemlerden pozisyonu tekrar izlemelerini rica ettik. Bizim için çok kritik olan bir topta, son anda hatadan döndüler. Biz Avrupa Lig seviyesinde oynayan takımlarız. Avrupa Ligi'nde bu tarz şeyler olmuyor. Bugün hakemlerin panik yaptıklarına şahit oldum. Bir anda, baskı altında ne yapacaklarını şaşırdılar. Hakemler hakkında çok fazla konuşmak istemiyorum ama hangi kriterler altında maçı yönettiklerini merak ediyorum." (AA)