Ataman: Sistem yanlış

Ataman: Sistem yanlış
Ataman: Sistem yanlış
Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ergin Ataman, Avrupa Şampiyonalarının sezon sonunda yapılması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL (AA) - Beko Basketbol Ligi'nin son şampiyonu Galatasaray Liv Hospital, 2013-14 sezonu hazırlık döneminin ilk bölümü için İtalya'nın Bormio kasabasına gitti.

Atatürk Havalimanı'ndan kalkan uçakla Milano'ya hareket eden sarı-kırmızılı kafile, buradan kara yoluyla Bormio kasabasına geçecek.
Yeni sezon hazırlıklarını 14 Ağustos'tan bu yana İstanbul'da sürdüren sarı-kırmızılı takım, İtalya'da 8 gün sürecek ve hazırlık maçlarının yapılacağı kampın ardından 10 Eylül'de yurda dönecek.

ATAMAN'IN GÖRÜŞLERİ

Havalimanında açıklamalarda bulunan başantrenör Ergin Ataman, Bormio'da hem hazırlık maçları yapacaklarını hem de İstanbul'daki teknik ve taktik hazırlıklara devam edeceklerini belirterek, "Milli takımdaki arkadaşlarımız haricinde tam kadroyuz. Hem lige hem de Avrupa Ligi hazırlanıyoruz" dedi.

Özel olarak Ekim ayında oynayacakları Spor Toto Türkiye Kupası için hazırlık yapmadıklarını aktaran Ataman, "Hazırlığımız, herhangi bir kupa için değil bütün sezon için. Sezonu Türkiye Kupası maçlarıyla açacağız. Bu karşılaşmalar, hem ligi hem de Avrupa Ligi'ne iyi bir hazırlık olacak" şeklinde konuştu.

Milli takımlarda bulunan oyuncularından eksik çalıştıklarını anlatan Ataman, Avrupa Şampiyonalarının futbolda olduğu gibi sezon sonunda yapılması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:
"Milli takımlarda bulunan oyuncuların yokluğu Türkiye Kupası'na yansımaz. Artık alıştık. Aslında sistemin yanlış olduğunu düşünüyorum. Avrupa Şampiyonalarının futbolda olduğu gibi sezon sonunda yapılması gerektiğini, takımlar da kendi kadrolarıyla lige ve Avrupa kupalarına hazırlanmalı diye düşünüyorum. Avrupa'daki meslektaşlarım da buna katılıyor. Sanırım önümüzdeki yıllarda bir düzenleme olacak."

Deneyimli antrenör, A Milli Basketbol Takımı'nın 2013 Avrupa Şampiyonası'nı kazanabilecek güçte olduğunu aktararak, "A Milli Takım'ın Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynayadığı Polonya maçını izledim. Son durumunu çok iyi buldum. Bana göre Türk Milli Takımı, Avrupa şampiyonluğunun en büyük adaylarındandır" ifadelerini kullandı.

HAZIRLIK MAÇLARI

Bu akşam Cimberio Varese takımıyla hazırlık maçı yapacak sarı-kırmızılı basketbol takımın, Bormio'daki diğer hazırlık maçları programı şöyle:
7 Eylül: Galatasaray Liv Hospital-Monthepaschi Siena
9 Eylül: Galatasaray Liv Hospital-Lugano Tigers
10 Eylül: Galatasaray Liv Hospital-Union Neuchatel Basket

KAMP KADROSU

Galatasaray Liv Hospital'ın Bormio kampı kafilesinde şu oyuncular yer aldı:
Zoran Erceg, Jamont Gordon, Doğukan Sönmez, Göksenin Köksal, Nathan Jawai, Cenk Akyol, Furkan Aldemir, Mutlu Demir, Milan Macvan, Ersin Dağlı, Henry Domercant, Şuacan Pişkin ve Russell Walker.
Milli takımlarda bulunan Manuchar Markoishvili, Carlos Arroyo, Sinan Güler ve Ender Arslan ile tedavisi devam eden Engin Atsür, Bormio kampına katılmadı.