'Ateş' şimdi Trabzon'u çağırıyor

Galatasaray maçından sonra katıksız bir gerçekçilikle bu sezonun perspektifini çizmişti Ersun Yanal. Bu kadroyla koca koca hedeflerin peşine düşmenin mümkün olmadığını, 'yapıya uygun oyuncu portföyü'nü ancak kademe kademe oluşturabileceğini söyledi.
Haber: HALİL YAZICIOĞLU / Arşivi

Galatasaray maçından sonra katıksız bir gerçekçilikle bu sezonun perspektifini çizmişti Ersun Yanal. Bu kadroyla koca koca hedeflerin peşine düşmenin mümkün olmadığını, 'yapıya uygun oyuncu portföyü'nü ancak kademe kademe oluşturabileceğini söyledi. Kazanıp kaybetmenin değil 'yapı'nın adını anıyordu. Demek ki bu sezondan hayır gelmeyecekti, gelecekti gelmesine de bu hayrın mahsulünü bu sezon devşiremeyeceklerdi. Türüt'e rağmen (!) plan yapıyordu Yanal ve tek derdi, reformasyonu en düşük tahribatla atlatmaktı. Hiç yoksa 'kırmızı hat' civarına yaklaşmamak lazımdı. Fakat yere serildiler 19 Mayıs'ta ve onları düşme hattından ayıran fark artık sadece üç puan.
Hafif buzlu zemin üzerinde gözüpek takılıyordu Gençlerbirliği. Kahe'yle Isaac, topa her dokunuşları ve her baskılarıyla Trabzon yarı alanına panik ekiyorlardı. Kozlar dağıtılır dağıtılmaz tüm ofansif niyetlerini göstermişlerdi ve ilk 25'teki toplam beş pozisyonluk demetten golü çıkaracaklardı. İlk aksiyon, 10'daki Mehmet Çakır frikiğiydi, Ahmet Şahin'in eldivenleri doğru yerdeydi. 16'da ceza yayına gelmeden vurdu Çakır, yan direğe çarptı.
Bunun peşinden, baskın kornerle gole vardı 'Alkaralar'. Baktılar Trabzon savunması hakeme itirazla meşgul, hemen kullandılar korneri. Mehmet Çakır kesti, Ahmet boşa çıktı ve ikinci direkte Burhan boş kaleye plaseledi. 21'de Mehmet Çakır, 24'te Isaac Ahmet Şahin'le yüz yüze geldiklerinde savurganlık ettiler ve genişlemedi fark. İlk 45'teki tek Trabzon hamlesi ise 29'da Jabi'nin çaprazdan denemesiydi. O da esastan değil müsvettedendi.
Çakır bir türlü atamadı
Soyunma odalarından dönüşte yine Gençlerbirliği depreştirdi oyunu. Haklılardı, son altı haftadan yalnızca iki puan çıkarabilmişlerdi ve galibiyeti bir an önce güvence altına almak istiyorlardı. 48'de yakaladılar oyunu koparmanın ilk fırsatını. Kornerden gelen top, Tolga Seyhan'ın eline çarpınca üflemedi ama 'üfürdü' Bay Yüksel penaltıyı. Mehmet Çakır beyaz noktadaydı ama yok, bir türlü atamıyordu, Ahmet'in soluna vurdu, yanıldı. Hakçası da buydu.
Bundan üç dakika sonra Isaac indirdi darbeyi. Kahe akın etti, onun şutu Ahmet'ten sekti ama her yere yetişemezdi ki Ahmet. Isaac, sekeni boş kaleye tıngır mıngır yuvarladı: 2-0. 68'de ilk pozisyonundan fileleri buldu Kuzeyliler. Meğerse sahadaymış Yattara, sağdan ortaladı, arka direkte Mustafa Keçeli kafayla tamamladı. 76'daki ikinci Yattara pasına Umut dokunamayınca 2-1'de kaldı tabela ve Bülent Korkmaz, dördüncü haftada Bursa'yla elinde kaçırdığı Trabzon'u bu kez alt etti.

G. BİRLİGİ: 2
Gökhan 6
Tolga 6
Tuna 7
Erhan 6
Eren 7
Burhan 7
(Engin 62) 6
Kerem 6
Mehmet Nas 7
Mehmet Çakır 6
(Sedat 86) -
Kahe 6
(Okan 78) 5
Isaac 6

TRABZON: 1
Ahmet 6
Jabi 4
(Adnan 69) 5
Tayfun 5
Tolga 4
Mustafa 6
Serkan 5
Hüseyin 5
(Ömer Rıza 55) 5
Ayman 5
Yattara 4
Gökdeniz 5
Umut 4

GOLLER: Burhan (17), Isaac (51) / Mustafa (68)
SARI KARTLAR: Eren, Erhan, Gökhan, Tuna / Hüseyin, Tolga
Stat: 19 Mayıs Hakemler: V. Yüksel, C. Hanoğlu, E. Ercan