Athletic Bilbao tarih yazdı

Athletic Bilbao tarih yazdı
Athletic Bilbao tarih yazdı
La Liga'da 1928 yılından beri mücadele eden, Real Madrid ve Barcelona ile birlikte ligden düşmeyen üç takım arasında yer alan Athletic Bilbao, haftasonu tarihi bir başarıya imza attı.

İSPANYA - Athletic Bilbao'nun B takımı, evinde 2-0 kazandığı maçın rövanşında Cadiz ile 1-1 berabare kalarak, 2. lige yükseldi. Böylece Bilbao, İspanya'da hem 1. lig hem 2. lig ve hem de Baskonia adlı takımıyla 3. ligde mücadele eden tek kulüp ünvanını kazandı.

Bu başarı, kulübün altyapıya verdiği önem sayesinde geldi. 'Lezama' adlı sportif tesislerde 10 yaşında aldıkları çocuklara hem futbol öğreten hem de eğitim veren Bask Kulübü bu çocukların ilerde başarılı bir sporcu olmaması halinde ise bir meslek edinmesinde büyük rol oynuyor.

Athletic Bilbao'yu oluşturan futbolcuların çoğu ya üniversite ya da meslek akademisi mezunu diplomasına sahip. Athletic Bilbao altyapısının gelişmesinde büyük rol oynayan ve bir dönem A takımın efsanevi oyuncularından biri olan Aitor Larrazabal DHA'ya yaptığı açıklamada, bu başarının bir tesadüf olmadığını savundu. Geçtiğimiz hafta "buradaki misyonumu tamamladım" gerekçesi ile altyapılar direktörlüğünden istifa eden Larrazabal, kadrolarında sadece kendi topraklarında yetişen futbolculara yer verdiğine değinerek, "Kısıtlı bir çoğrafyada yaklaşık 5 milyonluk bir nüfus içinde oyuncu seçiyoruz. Yabancıları oynatmıyoruz. Çocuklarımız ile gurur duyuyoruz. Barcelona, Real Madrid gibi milyonlar ödeyerek transferler yapacağımıza o parayı gençlerimize yatırım yaparak harcıyoruz" ifadelerini kullandı.

İspanya'da Real Madrid, Barcelona, Atletico de Madrid ve Valencia gibi İspanyol futbolunun devleri şampiyonluk ve kupa sevinçlerini yabancı futbolcuların büyük payı ile yaşamasına karşılık Athletic Bilbao, 8 La Liga ve 24 kez de İspanya Kupası şampiyonluğunu sadece kendi topraklarında doğan çocuklarla kazanma başarısını gösterdi. En son 1984'de La Liga şampiyonluğunu kazanan Bilbao, 100 yıllık bu fikrinden de vaz geçmeyeceğinin altını çizdi. Mehmet ÇİFTÇİ (DHA)