Atı eziyetten kurtarmak için eziyet ettiler

Trafik kazasında ayağı kırılan atın daha fazla eziyet çekmemesi için uyutulmasına karar verildi. Ama atın uyutulacağı yere götürülmesi ayrı bir eziyete dönüştü.

KONYA - Trafik kazasında ayağı kırılan atın daha fazla eziyet çekmemesi için uyutulmasına karar verildi. Ama atın uyutulacağı yere götürülmesi ayrı bir eziyete dönüştü.
Kaza dün Konya'da meydana geldi. Belediye otobüsü şoförü Ali Köse, önüne çıkan at arabasına çarptı. Kaldırıma çıkan otobüs önüne kattığı elektrik direğini 30 metre sürükledikten sonra durabildi. Otobüs yolcuları kazayı hafif atlattı. At arabası sürcüsü 74 yaşındaki Süleyman Taşdöğen bir süre baygınlık geçirdi. Ama atının arka ayağı kırılmıştı. Uzun süre olay yerinde can çekişen atın, iğneyle uyutulmak üzere Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ne götürülmesine karar verildi. Ama belediye ekiplerinin atı kepçeyle 'kargatulumba' kamyona yüklemesi tepki çekti.
İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden Prof. Dr. Tahsin Yeşildere gelişmiş ülkelerin tümünde devletin 'veteriner acil servisleri' bulunduğunu belirtti. Yeşildere şöyle konuştu: "Ayağı kırılmış bir atın iyileşmesi çok zor. Yarış atları bile uyutulur. Bu atın hemen hastaneye kaldırılması ve orada veteriner hekim gözetiminde uyutulması gerekiyor. At büyük bir hayvan olduğu için vinçle kaldırılacak. Özel sedyeye yatırılıp kaldırılması, yurtdışındaki gibi hayvanlar için özel ambulansların üzerinde taşınması gerekir. Olay yerinde de, halka bu durum ifade edilerek hayvan uyutulabilir; bunu etik kurallar doğrultusunda uyutmakla yükümlü olduğumuz söylenebilir." (Radikal, aa)