Atilla Kıyat: Aciz olan devlet değil yönetim

Fenerbahçe Kulübü eski asbaşkanlarından Atilla Kıyat'tan mevcut yönetime sert eleştiriler geldi. Asbaşkan Mahmut Uslu'nun 'aciz devlet' yorumunu duyduğunda irkildiğini söyleyen Kıyat, "Aciz olan şu anki yönetimdir" dedi.

İSTANBUL - Fenerbahçe Kulübü eski asbaşkanlarından Atilla Kıyat'tan mevcut yönetime sert eleştiriler geldi. Asbaşkan Mahmut Uslu'nun 'aciz devlet' yorumunu duyduğunda irkildiğini söyleyen Kıyat, "Aciz olan şu anki yönetimdir" dedi. Uslu'nun sözlerinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan eski yönetici, "Bu, demokrasiden yana olup, ülkeyi demokratik olmayan güçlere teslim etme taraftarı olmaya benziyor. Fenerbahçe, futbolun özerkliğini istemiyor mu, devleti futbola el koymaya nasıl davet eder?" diye konuştu. İşte Atilla Kıyat'ın Fenerbahçe yönetimine yaptığı eleştirilerden bazı satırbaşları:
l Devleti acizlikle suçlamadan önce 'Neden ben hedefim?' sorusunun cevabını vermek
lazım. 'Biz çok güçlü bir yönetimiz' diyoruz ama bu şikâyetlerle hiç de güçlü olmadığımızı gösteriyoruz. Güçlü olsak federasyon bizi
hedef seçebilir mi? Aciz devlet yönetimi diyeceğimize, aciz Fenerbahçe yönetimi olur. Bağırıp çağırmakla güç gösterilmez.
l Ali Koç'un sergilediği tablo, o sırada Fenerbahçe'ye ne yapılmış olursa olsun, kullandığı kelimeler, bir zamanlar Fenerbahçe yöneticisi olmuş olmaktan duyduğum gururu zedelemiştir. Öyle bir şey söyleyecekse 'Şu anda Ali Koç olarak konuşuyorum, bu benim şahsi yorumum' demeliydi.
l 'İki kupayı alacağız, Şampiyonlar Ligi'nde yarı final oynayacağız, UEFA Kupası'nı alacağız' gibi hedefler koyuldu. Bu hedeflere ulaşacak kadro kuruldu mu? Yöneticiler, ağza alınmayacak laflarla tepki koyuyor. Bir kulüpte işler kötüyse, sorumlu başkan ve yönetim kuruludur.
l Başkanımız "Kurumsallaşıyoruz' diyor. Adama 'insaf' derler. 10 yıl başkanlık yaptığın yeri kurumsallaştıramazsan, şirkette genel müdür olsan ikinci yılın sonunda yollanırdın. Bu kurumsallaşma kaç yıl sürecek? 25 yıl mı sürecek? Bu kadar mı kötüydü Fenerbahçe? Hiç kimsenin hiç kimseye diyet borcu yoktur. Stadın yapılmış olmasının diyeti 10 sene başarısızlıkla ödenmemelidir. Fenerbahçe'nin sahibinin yöneticiler değil, genel kurul olduğu mesajını ilk kongrede versinler. (Spor Servisi)