Atlar artık gece de terleyecek

Yerleşik kalıplarla veda etme sırası şimdi at yarışları alanında. Mayıs ayından itibaren, Türkiye'deki yarışseverler yeni bir kavramla, 'gece altılısı'yla tanışacak. İlk kez İzmir Şirinyer'de gerçekleştirilecek olan bu yeni uygulamaya ilişkin...

İZMİR - Yerleşik kalıplarla veda etme sırası şimdi at yarışları alanında. Mayıs ayından itibaren, Türkiye'deki yarışseverler yeni bir kavramla, 'gece altılısı'yla tanışacak. İlk kez İzmir Şirinyer'de gerçekleştirilecek olan bu yeni uygulamaya ilişkin 44 yıllık jokey Süleyman Akdı, gece yarışlarının aileleri hipodroma çekeceğini söyledi.
İzmirlilerin gece yarışlarına rağbet edeceğine inandığını belirten Akdı, peşi sıra İstanbul pistinin de ışıklandırılmasının planlandığını, Adana pistinin de ışıklandırılması gerektiğini belirtti. İzmir'in çok sıcak bir kent olduğunu belirten Akdı, şunları söyledi: "İzmir'de insanlar sabaha kadar dışarıda oturuyor. Çoluk çocuğunu alan buraya gelecek. Ben çok güzel olacağına inanıyorum. Gecenin sıcaklığından kaçan, yarışlara geleceklerdir. Atlar alışkındır, yarı karanlık bir şekilde çalışan atlar dahi vardır. Aydınlıkta koşacaklarını ve bu duruma alışacaklarını sanıyorum."
Genç jokeylerden Sadettin Poyraz da bütün dünyada gece yarışlarına eğilim olduğunu, böylesi bir uygulamanın artık Türkiye için de bir gerekliğe dönüştüğünü söyledi. Dünyada da gece yarışlarına doğru bir eğilim olduğunu söyleyen Poyraz, kendisinin Johannesburg ve Dubai gece yarışlarına katıldığını ve ortamı çok beğendiğini belirtti.
İşin bilimsel yanına gelince, hayvan psikoloğu Prof. Dr. Tamer Dokurka, belli koşullara dikkat edilmesi halinde gece yarışlarının atları olumsuz etkilemeyeceğini söyledi. "Atlar alışkın olmadıkları ortamlarda bazen çok ürkek olabiliyorlar. Fakat uyum sağladıktan sonra, zeminine, ortamın gürültüsüne, ışığına alıştıktan sonra sorun çıkacağını sanmıyorum. Bazen kum veya çim pistte bir taş parçası veya herhangi bir yabancı madde hayvanları huzursuz edebilir. Ama jokeyler atlarını bu durumlara göre hazırlıyor" dedi. (Spor Servisi)