Atletico Madrid'in lideri Arda

Atletico Madrid'in lideri Arda
Atletico Madrid'in lideri Arda
Milli futbolcumuz için "Atletico'nun lideri" diyen İspanyol gazeteci, Arda Turan'ın Real Madrid ve Barcelona'da oynayabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

İspanyol gazeteci Juan Castro Nogales, İspanya’da yıldızı her geçen gün daha çok parlayan, son günlerin en çok konuşulan ismi Arda Turan’ın La Liga’daki performansıyla ilgili Milliyet'e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Arda Turan antrenmanda sakatlandı


Arda Turan’ın Atletico Madrid’deki başarısını nasıl yorumluyorsunuz? Aslında Atletico Madrid ile Arda Turan’ın başarısını birlikte değerlendirmek gerekir. Takım iyi oynuyor ve tüm oyuncular görevlerini yerine getiriyor. Arda da böyle bir ortamda bireysel yetenekleri ile ekstra daha rahat katkı verebiliyor. Ancak takımın başarısında onun performansının da etkisi var. Bu formu başarıda kilit rol oynadı. Takımda bu kilit rolü üstlenen 2-3 oyuncudan biri.

Bu başarıyı getiren faktörler neler olabilir? Takım arkadaşları ile saha içi ve dışındaki ilişkilerinin başarısında en önemli faktörlerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Arkadaşları ona çok güveniyor ve bu çok önemli bir şey. Aynı güven teknik direktör Simeone’de de var. Onun Arda’yı oynatma biçiminin de performansı üzerinde etkisi var. Dikkat ederseniz Arda’nın maç içinde sahada dolaştığını ve rahat hareket ettiğini görürsünüz. Oyuncunun kafasının rahat olmasını da bir diğer etken olarak ifade etmeliyim. Türkiye ’de basının yarattığı baskı burada yok. İspanya’da biz, çok ekstra durumlar olmadıkça futbolcuların özel hayatına girmeyiz. Bence aradaki bu fark da Arda’nın burada kafasının daha rahat olmasını ve sadece sahadaki oyununa odaklanmasını sağladı.

Arda Turan'ın hayal kırıklığı


Arda, İspanya’da yıldız olarak mı görülüyor?
Arda için 'takımının lideri' diyebiliriz. Atletico Madrid’de kesinlikle yıldız olarak görülüyor. Ancak Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi gibi oyuncularla karşılaştırıldığında, onlarla aynı seviyede olduğunu söyleyemem. Bu iki oyuncuyu bir kenara bırakırsak, hemen arkalarından gelen oyuncular arasında Arda’yı da sayabiliriz.

Atletico Madrid’den daha üst seviye takımlarda oynayabilir mi?
İspanya için Atletico’nun daha yukarısı Real Madrid ve Barcelona. Bence Arda en üst düzeyde futbol oynuyor ve kalitesini ispatladı. Kişisel fikrim bu dev takımlarda oynayabilecek yeterliliğe sahip olduğu yönünde.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Türkiye’nin Dünya Kupası’nda olmaması burada insanları üzüyor. Çünkü Arda’yı izleyemeyecek olmalarını büyük bir kayıp olarak görüyorlar.

Arda Turan: Ellerimi ovuşturuyorum