Atletizm coştu bir kere

Yaşanan sıkıntılı günlerle sarsılan atletizm camiası, son aylarda gelen başarı haberleriyle Dünya Şampiyonası öncesinde adeta ikinci baharını yaşamaya başladı.

ANKARA - Yaşanan sıkıntılı günlerle sarsılan atletizm camiası, son aylarda gelen başarı haberleriyle Dünya Şampiyonası öncesinde adeta ikinci baharını yaşamaya başladı.
Nisanda milli atlet Elvan Abeylegesse'nin, mayısta ise Halil Akkaş'ın Avrupa Atletizm Birliği (EAA) tarafından Avrupa'da ayın atleti seçilmeleri ile yükselen başarı grafiği, haziran ve temmuz aylarında uluslararası müsabakalarda gelen derecelerle ivme kazandı. Avrupa Uluslar Kupası 2. Lig müsabakalarına, bayanlar ve erkeklerde üst düzey sporcuları ile katılan Türk Milli Takımı yarışlardan büyük bir zaferle ayrıldı. Bayanlarda 254 puan, erkeklerde ise 232 puanla takım halinde birinci olan Türkiye, gelecek yıl Birinci Lig'de mücadele etme hakkı kazandı.
Fransa'da düzenlenen Dünya Liseler Şampiyonası'na katılan genç atletler, 24 ülkeden toplam 282 sporcunun katıldığı yarışlardan dokuz branşta birincilik, altı branşta ikincilik ve bir branşta ise üçüncülükle ayrıldı. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da 4-5 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Balkan Şampiyonası'na katılan Milli Takım, toplam 14 madalyayla yurda döndü. Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı ve bu yıl ilk kez düzenlenen Karadeniz Oyunları'nda milli atletler, 13 altın, 17 gümüş ve 6 bronz madalya olmak üzere toplam 36 madalyayla bayanlar ve erkeklerde takım halinde şampiyon oldular.