Atletizm dünyasını sarsan skandal!

Atletizm dünyasını sarsan skandal!
Atletizm dünyasını sarsan skandal!
Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği (IAAF) Başkanı Sebastian Coe'nin de adının karıştığı yeni bir skandal ortaya çıktı.

ANKARA - Fransız gazetesi Le Monde, IAAF Başkanı Sebastian Coe'nin, federasyonun eski başkanı Lamine Diack'ın oğlu Papa Massata Diack'a, Rus sporcuların doping olaylarını örtbas etmek için çok gizli başlıklı bir mail attığını belgeledi.

MAİLDEN 4 AY SONRA CEZA GELDİ

2013 yazında Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'ndan 22 gün önce Diack'a mail atan Coe'nin, Dünya Anti-Doping Ajansı ile konuşarak numunelerin kimin olduğunu öğrendiği ve Rus sporcuların numunesini gizlediği iddia edildi.

IAAF'ın, söz konusu mailden 4 ay sonra 16 Rus sporcuya yaptırım uygulaması dikkati çekti.

ASLI ÇAKIR'DAN 500 BİN DOLAR RÜŞVET İSTEDİ

Papa Massata Diack ile ilgili daha önce de birçok iddia ortaya atılmıştı. Papa Massata Diack'ın, kan değerlerinde sorun yaşayan milli atlet Alı Çakır Alptekin'i temize çıkartmak için 500 bin Dolar rüşvet talep ettiği öne sürülmüştü. 2017 Dünya Şampiyonası'nın Katar'a verilmesini sağlamak için Diack'ın 5 milyon Dolar talep ettiği de gündem olmuştu. Seçimi Londra'nın kazanmasına rağmen bu parayı istediği belirtilen Diack, IAAF'taki görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Ercan ATA (DHA)