Atletizmde çifte zafer

Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından Monaco'da düzenlenen 1. Dünya Atletizm Finali'ne Türk atletler damgasını vurdu.

MONACO - Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından Monaco'da düzenlenen 1. Dünya Atletizm Finali'ne Türk atletler damgasını vurdu. Süreyya Ayhan bayanlar 1500 metrede birinci olarak başarılarına yeni bir sayfa daha eklerken 21 yaşındaki genç yetenek Elvan Abeylegesse de 5 bin metre bayanlarda birinci gelerek kariyerinin en büyük başarısına imza attı.
Bayanlar 1500 metrede, Paris'teki 9. Dünya Şampiyonası'ndaki Rus atlet Tatyana Tomashova'nın ardından ikinci olarak gümüş madalya alan Süreyya Ayhan, Monaco'da düzenlenen 1. Dünya Atletizm Finali'nde bu hesabı kapattı. Geçen hafta 'Golden Lig'in Brüksel'deki 6. ve son ayağında 3.55.33 ile hem sezonun, hem de son altı yılın en iyi derecesini yapan Süreyya Ayhan, Tatyana Tomashova'nın bu yarışa katılmaktan son anda vazgeçmesiyle, rövanş fırsatını kaçırmıştı. Bu kez Monaco'da II. Louis Stadı'nda koşulan yarışa Tomashova katıldı ve iki atlet, Paris'in ardından ilk kez bir yarışta karşı karşıya gelmiş oldu.
Startın ardından her zaman olduğu gibi ön sıraya yerleşen Süreyya, ilk 400 metreyi 1.02.14'le geçti. Süreyya'nın ölçülerinde biraz yavaş geçilen 400 metrenin ardından milli atlet 800 metreyi de 2.06.11'le tamamladı. Yarış boyunca arka gruptan hiç bir kopma olmazken Süreyya, 1100 metreyi 2.54.17'yle, 12000 metreyi de 3.09.94'le geçti. Son tura en yakın rakibinden yaklaşık 30 metre önde giren Süreyya Ayhan, 3.57.73'le birinciliği kazandı.
Paris'te son metrelerde yaptığı atakla Ayhan'ı geride bırakan Rus atlet Tatyana Tomashova, bu kez ilk üçte bile yer almazken ikinciliği 4.01.48'lik derecesiyle Kenyalı Jackline Maranga alırken, İngiliz Hayley Parry-Tullet 4.01.60'lık zamanıyla Paris'teki Dünya Şampiyonası'ndaki gibi yine 3. oldu. Yarış sonrası "Yarışta Süreyya'nın değil, Türkiye'nin farkını ortaya koyduk" diyen Süreyya, hazırlıklarını bundan sonra Atina'daki 2004 Olimpiyat Oyunları için yapacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Gelecek yılın hazırlıklarına başlamak lazım. Bu hazırlıkların iyi geçmesi gerekli. Bu yıl belki Dünya Şampiyonu olamadım, ancak son altı yılın şampiyonu benim. Sporcu iyi olduğu sürece koşmalıdır. Benim hazırlıklarımda hiçbir zaman sorun olmadı. Seneye de aynı tempoda devam edeceğim."
Elvan da rövanşı aldı
Bayanlar 5 bin metre koşan bir diğer milli atlet Elvan Abeylegesse de birinciliği kimseye kaptırmadı. Yarışta dünyaca ünlü rakipleri karşısında çok iyi bir mücadele sergileyen ve ilk metrelerden itibaren ön grupta yer alan Abeylegesse, yarışın son turuna girilirken yaptığı atakla, güçlü Etiyopyalı rakiplerini geride bırakarak birinciliği elde etti. Abeylegesse, yarışı 14.56.26'lık dereceyle tamamlarken, Etiyopyalı ünlü atlet Derartu Tulu, 14.56.93 ile ikinci, Dünya Şampiyonası'nda Abeylegesse'nin 5. olduğu yarışta altın madalya kazanan Etiyopyalı Tirunesh Dibaba ise 14.57.87 ile üçüncü oldu. Abeylegesse'nin geçtiği atletler arasında Dünya Şampiyonası'nda 10 bin metrede gümüş madalya kazanan Etiyopyalı Werknesh Kidane de yer aldı. Elvan yarış sonrasında
"Paris'teki Dünya Şampiyonası'nda büyük tecrübe kazandım" dedi. Dünya Şampiyonu Tirunesh olmak üzere, tüm rakiplerinin taktik bir koşu çıkarttığını ifade eden Abeylegesse, "Çok zor bir yarış oldu ama kazandım" diye konuştu. (Spor Servisi)