Atletizmde 'kürsü' skandalı

Atletizmde 'kürsü' skandalı
Atletizmde 'kürsü' skandalı
İki altın madalya kazanan siyahi atletimiz Ali Kaya, kürsüye çıkmadan Kenya'ya döndü. Ödül törenine başka bir sporcumuz katıldı.

İtalya ’nın Rieti şehrindeki Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’nda 5 ve 10 bin metrede altın madalya kazanan Kenya asıllı atletimiz Ali Kaya'nın, 5 bin metre yarışının bir gün sonra yapılacak ödül törenine katılmadan Kenya’ya dönmesi üzerine skandal yaşandı.

Dopingli pehlivan sayısı 10'a çıktı


Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre; Ali Kaya, şampiyon olduktan sonra ödül töreni uçak saati ile çakışınca Nairobi’ye dönmüştü. Bu sporcumuzun yerine madalyasını bir başka sporcumuzun almasına Avrupa Atletizm Federasyonu (EAA), tepki göstermiş ve federasyonumuzdan bir yazı ile İtalya ve Britanya atletizm federasyonlarından özür dilenmesi istenmişti.

İDMANLARDAN GERİ KALMAMAK İÇİN...

Yaşanan bu olay sonrası büyük bir tepki oluştuğu ve Ali Kaya ile antrenörünün federasyonlar tarafından savunmalarının istendiği öğrenildi. Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Nihat Doker, “Bu atletimiz Kenya’da diğer sporcumuz İlham Tanui Özbilen ile birlikte yapacağı idmanlardan geri kalmamak için dört günlük antrenmanı kaybetmemek adına ödül törenine çıkmadan dönmüştür” ifadelerini kullandı.

ANTRENÖRÜ İLE SAVUNMA VERECEK

Nihat Doker, İtalya’ya giden ve şampiyonluk kazanan kafilenin sporcunun törene çıkamayacağını önceden bildirdiğini belirterek şunları söyledi:
“Kafilemiz bu sporcumuzun ödül törenine çıkamayacağını madalya ekibine bildirmiş ancak o ekip bu durumu EAA’ya iletmemiştir. Konu ile ilgili olarak Ali Kaya ve antrenörünün savunmalarını istedik.”

Doping skandalı meclise taşındı

Atletizm dünyası şokta!