Avrasya Maratonu'nda zafer Etiyopyalı Velasha'nın

Bu yıl 25'incisi düzenlenen maratonu erkeklerde Etiyopyalı Belay Velasha, bayanlarda ise Ukraynalı Rimma Doubovik kazandı.


Avrasya Maratonu'nu erkeklerde Etiyopyalı Belay Velasha, bayanlarda ise geçen yıl da birinci olan Ukraynalı Rimma Doubovik kazandı.
Boğaz Köprüsü Anadolu Yakası girişinden başlayıp BJK İnönü Stadı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik yarışta atletler, Boğaz Köprüsü'nü geçtikten sonra Şişli, Taksim ve Aksaray'dan geçerek, Yenikapı'dan sahil yoluna girdikten sonra Bakırköy'e doğru koştu. Atletler, Bakırköy'den dönerek yine sahil yolunu izleyip, Karaköy'den Beşiktaş istikametine yönelerek yarışın sona ereceği BJK İnönü Stadı'na ulaştı.
Finişe ilk varan Velasha, 2.18.29'luk bir dereceye imza atarken, ikinciliği Rus atlet Oleg Sorijakov 2.18.48'lik derecesiyle, üçüncülüğü ise Etiyopya'dan Bedasso Turbe 2.18.54'lük derecesiyle elde etti. Genel tasnifte 2.19.51'lik derecesiyle 7. olan Ahmet Yavuz, Türk atletler sıralamasında ise 1. oldu.
Maraton bayanlarda ise 2.36.39'luk derecesiyle Ukraynalı Rimma Doubovik birinci, Rus atletler Svetlana Demidenko 2.38.34'le ikinci, İrine Saparova da 2.39.52 ile üçüncülüğü elde etti. Bayanlar genel tasnifte maratonu 2.43.43'lük derecesiyle 6. olarak tamamlayan Lale Öztürk, Türk atletler arasında 1. sırayı aldı.
25. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nu kazanan Etiyopyalı atlet Velasha, Türkiye'de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Maratonu kazandığım için de çok mutluyum. Ödülü ben kazandım. Çalışırsan kazanırsın" dedi.

15 KİLOMETREDE ZAFER RUS İVANOV'UN

25. Avrasya Maratonu kapsamında gerçekleştirilen 15 kilometre yarışında erkeklerde Rusya'dan Sergey İvanov, bayanlarda ise Kenya'dan Miriam Wangari birinci oldu.
Boğaziçi Köprüsü'nün Anadolu yakasında başlayan yarışta erkeklerde İvanov 44.48 ile birinciliği elde ederken, Kenyalı Wilvred Taragon 45.38 ile ikinciliği, Bahattin İnce de 46.09'luk derecesiyle üçüncü sırada yer aldı.
15 kilometre bayanlar koşusunda ise Kenya'dan Miriam Wangari, 51.12 ile birinci olurken, Rus Galina Yemelyanova 51.26 ile ikinciliği, Ukraynalı Olesya Dubomik 52.29 ile üçüncülüğü elde etti.

REKOR KATILIM

25. Kıtalararası Avrasya Maratonu Halk Koşusu, rekor bir katılımla gerçekleşti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafından Acıbadem Köprüsü altından başlatılan Halk Koşusu'na, 100 bine yakın İstanbullu katıldı. Kayıtların 75 binle sınırlandırılmasına rağmen, kayıt yaptırmadan koşuya katılanlar da oldu.
Saat 09.30'da başlayan 8 kilometrelik koşu, Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy Otobüs durağı, Şişli Camii önünden, Şişli, Osmanbey ve Harbiye'nin ardından Taksim Meydanı'nda tamamlandı. Koşuya, Şahin, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ve Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay da katıldı.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Halk Koşusu'na katılan her kesimden 10 binlerce insan, yarış sırasında renkli görüntüler oluşturdu. Çocuk arabasıyla, köpeğiyle, değişik kıyafetlerle koşuya katılan vatandaşlar, ilginç hareketleriyle de dikkat çektiler. Koşuda bir gelinle damatın da yer aldığı görüldü.

KÖPRÜDE HATIRA FOTOĞRAFI

Yarışa katılanların büyük bir bölümü Boğaziçi Köprüsü üzerinde mola vererek, hatıra fotoğrafı çektirdi. Katılımcılar yılda bir kez köprüden yaya geçme fırsatı buldukları için köprünün çeşitli bölümlerinde hatıra fotoğrafı çektirmeye ihmal etmedi. Bu arada, bazı katılımcılar köprü üzerinde sofra kurup kahvaltı yaparken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtüna bu grubun kahvaltısına kısa süre eşlik etti.

İP CAMBAZI DA VARDI

Halk Koşusu öncesi ve sonrasında Altunizade Köprüsü'nün ön kısmında bir ip cambazı, yaptığı gösterilerle beğeni topladı. Şahin ile beraberindekiler, koşu sırasında ip cambazının gösterisini izlemek için bir süre durdu. Cambazın akrobatik hareketleri katılımcılar tarafından alkışlandı.

SU TANKERLERİ İMDADA YETİŞTİ

Koşuya katılanlar için yarışın belirli etaplarında su tankerleri hazır bulunduruldu. Katılımcılar da su içebilmek ve yüzlerini yıkayabilmek için bu tankerlere adeta hücum etti.

MADALYA VE T-SHIRT DAĞITILDI

Halk Koşusu'nu bitiren tüm katılımcılara, bitiş noktasında madalya ve t-shirt dağıtıldı. Taksim Meydanı'ndaki onlarca minibüsten katılımcılara dağıtım yapılırken, minibüs önlerinde uzun kuyruklar oluştu.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Yarış sırasında 25 adet ambulans, tam teşekküllü bir çadır hastaneyle sağlık ekibi hazır bulundu. Güzergah üzerindeki hastaneler de acil vakalara karşı hazır halde bekletildi.