Avrupa futbolunda yeni bir dönem

Avrupa futbolunun en tepesinde Michel Platini var. Fransızların efsanevi futbolcusu dün yapılan oylama sonucunda UEFA Başkanlığı'na seçildi.

DÜSSELDORF - Avrupa futbolunun en tepesinde Michel Platini var. Fransızların efsanevi futbolcusu dün yapılan oylama sonucunda UEFA Başkanlığı'na seçildi. Platini 52 federasyonun oy kullandığı seçimde 27 ülkenin oyunu aldı. 23 oy eski başkan Lennart Johansson'a giderken iki oy geçersiz sayıldı.
Michel Platini başkan seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada "Bu büyük bir maceranın başlangıcı. Avrupa futbolunu temsil edeceğim için çok mutluyum. Futbolcuyken şampiyonluk turu atardık. Şimdi şampiyonluk turu atmayacağım çünkü asıl iş şimdi başlıyor" dedi. Platini, bu kısa konuşmanın ardından kongreden Johansson'un onursal başkan seçilmesini istedi.
Michel Platini'nin başkanlığını ilk tebrik edenlerden birisi de seçim öncesi kendisine en büyük desteği veren FIFA başkanı Sepp Blatter oldu. Blatter şöyle konuştu: "Futbola benim gibi bakan birisiyle çalışacağım için çok mutluyum."
Seçim öncesinde Michel Platini'nin UEFA'ya tek adam yönetimi getirmeyi istediği söyleniyordu. Fransız futbol adamının UEFA'daki çok kurullu yapıdan hoşlanmadığı ve UEFA'yı da FIFA gibi bir tek adam yönetimine dönüştürmeyi hedeflediği iddia ediliyordu. Platini'nin yeni dönemde Şampiyonlar Ligi'ne katılımı ülke başına üç takımla sınırlandırması bekleniyor.
Şenes Erzik yeniden icra kurulunda
UEFA Kongresi'nde daha önce Lennart Johansson'la çalışan Şenes Erzik yeniden icra kuruluna seçildi. Başkanlık seçiminin ardından yapılan yönetim kurulu seçiminde 37 oy toplayan Şenes Erzik, en çok oy alan ikinci isim olarak yönetime girmeyi başardı. Alman futbol adamı Franz Beckenbauer da UEFA yönetim kurulu listesinde yer aldı. (Spor Servisi)Michel Platini kimdir?
Michel Platini 1955'te Fransa'da dünyaya geldi. Futbola AS Joeuf takımında başladı. Ardından Nancy'ye geçti. Burada 1972-1979 yılları arasında kaldıktan sonra önce St. Etienne, sonra 1982'de Juventus'a transfer oldu ve kariyerine 1987'de burada son verdi. Fransa Milli Takımı'yla 1976-1987 yılları arasında 72 maça çıktı ve 41 golle rekor kırdı. 1984 Avrupa Şampiyonası'nda takımı adına dokuz golün altına imza attı. Üst üste üç yıl (1983, 1984 ve 1985) Avrupa'da Yılın Futbolcusu seçilerek başka bir rekorun sahibi oldu. Kariyerinde 648 maça çıktı ve 348 gol attı. 1988'de Fransa Milli Takımı'nın başına geldi, dört yıl bu göreve devam etti. 1998 Dünya Kupası'nın organizasyon komitesinde yer aldı. 2002'de UEFA ve FIFA yönetim kurullarına girdi ve 1998-2002 yılları arasında FIFA Başkanı Sepp Blatter'in danışmanlığını yaptı.