Avrupa Parlamentosu haçlı formayı tartıştı

Inter-Fenerbahçe maçında ev sahibi takımın üzerinde haç bulunan formayla sahaya çıkması üzerine başlatılan tartışmalar Avrupa Parlamentosu'na sıçradı.

STRASBOURG - Inter-Fenerbahçe maçında ev sahibi takımın üzerinde haç bulunan formayla sahaya çıkması üzerine başlatılan tartışmalar Avrupa Parlamentosu'na sıçradı. Parlemento'nun İtalyan üyelerinden Mario Borghezio, Avrupa Komisyonu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle, Avrupa'nın Türkiye'yi futbolda fair-play kurallarına bağlı kalması konusunda uyarmasını istedi. İzmirli avukat Barış Kaşka tarafından FIFA'ya yapılan, Inter'in bu formaları giydiği için hükmen yenik sayılması başvurusunun Türk toplumunun belirli kesimlerinin içinde bulunduğu kötü niyeti gösterdiğini iddia eden Borghezio şöyle konuştu: "Şikâyetin dayandığı Inter'li oyuncuların giydiği formada yer alan Milano şehrinin sembolü hacın dini üstünlük ilanı, bu formanın geçmişin kanlı günlerini hatırlatıyor ifadesi ya da Inter, Tapınak Şövalyeleri gibi inanılamayacak gerekçeler, 2007'nin Türkiye'sinde hâkim olan duygunun, dinler ve medeniyetler çatışması olduğuna ilişkin kanaatimizi güçlendirmiştir."
Le Pen'e destek vermişti
İtalyan parlamenter, AB Komisyonu'nun bu girişimden haberli olup olmadığını sorarken komisyonun, UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu'na ciddi bir uyarı yapılması için ilişkiye geçmesini önerdi. Borghezio, daha önce de ırkçı Fransız politikacı Le Pen'in eski bir seçim başarısını
'ışıltı' diye yorumlamış ve "Çokuluslu toplum projesi tehdidine karşı Avrupa'nın kimliğini savunma mücadelesinin başlangıcı" olarak desteklemişti.