Avrupa Türkiye'yi konuştu

Türkiye'nin Bosna Hersek'i İstanbul'da 1-0 yenerek Euro 2008 bileti alması, Avrupa basınında da yer buldu. İtalyan La Gazetta dello Sport: Zor dönemden geçen Terim açısından büyük başarı. İspanyol Marca: Türkiye'nin yeni kahramanı Nihat, AS: Nihat ikinci baharını yaşıyor. Alman Kicker: Nihat Türkiye'yi coşturdu. Macar Nemzetisport Türk-Boşnak dostluğuna atıf yaptı: En iyi akraba: Bosna...

İSTANBUL - Türkiye'nin Euro 2008 biletini alması Avrupa'nın önde gelen spor gazetelerinde de yer buldu. İtalyanlar Fiorentina ve Milan'ın eski hocası olduğu için Fatih Terim üzerinden Bosna Hersek maçını yorumlarken İspanyollar, Villarreal'li Nihat Kahveci'nin üstün formuna övgü yağdırdı. Macar basınında ise Nemzetisport gazetesinin başlığı ilginçti: 'Bosna: En İyi Akraba.' Avrupa'da Türk işi zaferin yankıları şöyle:

İtalya
La Gazzetta dello Sport, Ay-Yıldızlıların başarısını, 'Türkiye sekiz yıl sonra Avrupa'da' başlığıyla duyurdu. 1-0'lık galibiyet, spot cümlelerinde ise 'Nihat Bosna'yı yere serdi. Terim göklerde uçtu' ifadeleriyle özetlendi. Corriere dello Sport gazetesi ise "Terim'in Avusturya-İsviçre'ye gitmesi için Nihat'ın bir golü yetti" diye başlık atarak bu sonucun, zor bir dönemden geçen Fatih Terim açısından büyük başarı belirtildi.
Tuttosport gazetesi, 'İsveç, Türkiye ve Portekiz de finale katılacak takımlar arasında' başlığını kullandı. Bosna maçı ise şu cümlelerle özetlendi: "Avrupa Şampiyonası finallerine katılabilmek için mutlaka galibiyete ihtiyaçları olan Türklerin çektikleri acı 43 dakika sürdü. Türklerin sıkıntısını hafifletme işini Nihat Kahveci üstlendi."

İspanya
Marca gazetesi, 'Türkiye'nin yeni kahramanı Nihat' başlığı alltında verdiği haberde, "2004 yılında Portekiz'de yapılan şampiyonaya katılmayan Türkiye, Avrupa'ya geri döndü. Yunanistan yenilgisi sonrası hemen hemen bir ayağı turnuva dışında kalan Türkiye'nin, Villarreal'in forvet oyuncusunun yeteneğine ihtiyacı vardı. Terim'in kurtarıcısı bir kez daha Nihat oldu" diye yazdı.
AS gazetesi de 'Nihat yeniden kahraman oldu ve Türkiye'yi Avrupa'ya soktu' ifadesini başlığına çıkararak, "Kulübünde ve milli takımında ikinci baharını yaşayan Nihat, Norveç maçında olduğu gibi gol atarak sonucu belirledi" yorumunu yaptı.

Almanya
Kölner Express gazetesi, maçı 'Türkler Alplere gitmek için duacıydı' başlığıyla verdi. Gazetede, Hamit Altıntop'un, maçın tek golünü atan Nihat Kahveci'yi alnından öptüğü bir fotoğrafa yer verilen haberde, Nihat'ın golü sonrasında Türkiye'nin Yunanistan'dan sonra "Dağları ile ünlü İsviçre ve Avusturya'da yapılacak finallere gitmeye hak kazandığını ifade edildi.
Gazetedeki haberde Milli Takım'ın 'Euro' karnesine de yer verildi. Türkiye'nin 1996 yılında İngiltere'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda tek bir gol bile atamadığının da hatırlatıldı. Haberde ayrıca, Türk Milli Takımı oyuncularının kişi başına 250 bin avro prim alacakları bildirildi.
Spor dergisi Kicker, 'Nihat'ın golü Türkiye'yi coşturdu' başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'nin maçın başından itibaren oyunu kontrol ettiğini, Hamit'in pasıyla Nihat'ın golü bulduğunu ve Türkiye'nin haklı bir galibiyet elde ettiğini yazdı.

Macaristan
Macaristan'ın en büyük günlük spor gazetesi olan Nemzetisport ilginç bir manşet kullandı: 'Bosna: En İyi Akraba' Nemzetisport haberinde ayrıca şu ifadelere yer verdi: "Stres nedeni ile gerçek oyununu sahaya yansıtamayan Ay-Yıldızlılar, maçın son düdüğü ile derin bir 'oh' çekti." (Spor Servisi)