Avrupa'da bir 'Bobo' Kartal

Şampiyonlar Ligi Üçüncü Eleme kuraları çekildikten sonra pek çok başlık Beşiktaş'ı Zürih'e eşlemişti bile. Oysa daha alınması gereken bir viraj daha vardı ve topun şeklini değiştirecek bir kanun çıkmadığından kesinlik ifade eden teşhislerden kaçınmak gerekiyordu.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Şampiyonlar Ligi Üçüncü Eleme kuraları çekildikten sonra pek çok başlık Beşiktaş'ı Zürih'e eşlemişti bile. Oysa daha alınması gereken bir viraj daha vardı ve topun şeklini değiştirecek bir kanun çıkmadığından kesinlik ifade eden teşhislerden kaçınmak gerekiyordu. Ama bırakın Sheriff'i, Zurich'i de aşıp grup kuralarında seri başı hesaplarına oturanlar vardı. Merak ediyorum, her sene elini kolunu sallayarak Şampiyonlar Ligi'ne giren takımlar da bunu yapıyor mu? Sonra da Sheriff'in yaptığı gibi yüreği ağza yaklaştıran pozisyonlar geldikçe hop oturup hop kalkıyorlar mı? Neyse ki kazasız belasız geçildi de, sorun olmadı.
35 maçtır kendi sahasında yenilmeyen, son yedi yılı şampiyon olarak kapatan tek Avrupa takımı olan ve uefa.com tarafından sürpriz adaylarından biri olarak gösterilen Sheriff bu hissiyata uygun başladı maça. Hevesli ve atiktiler. Hatta beklediklerinden bile erken buldular ilk fırsatı. 7 biterken Balima golü tamamına erdiriyordu neredeyse. Sahadakiler dahil herkesin ayağını yere bastıran bir hamleydi bu. Nitekim 10 bitmeden durumun vahametini anladı Beşiktaşlılar ve yavaştan nabız vermeye başladılar. Orta saha direnç blokunu kurmaya başlamıştı. Belli ki taktik olarak ani hamlelerle rakibin gardını düşürmek istiyorlardı. Ama el frenini de hiç bırakmadılar. Aslında Moldova temsilcisi de aynı kanaatteydi. Onlar da heveslerini hiç idraksiz bir şekilde kaşımadılar. Hal böyle olunca zaman zaman yanıp sönen bir oyun izledik genelde.
Kırmızı kartla değişen oyun
25. dakikada bizim sahalarımızda çok az görebildiğimiz bir yüreklilikle hakem Ian Brines oyunun gidişatına şerh koydu. Rakibine çift dalan Mamah kırmızı kart gördü. Bu sert ama yerinde karar oyunda makas değişimi yarattı ve tempo yeni bir raya oturdu. 29'da rakip bu gaflet durumunun
ayırdına varmadan golü bulası geldi Kara Kartalların. Lakin Serdar Kurtuluş'un kafası kaleyi tam tutturamadı. Bunun cevabı ise daha tehdit ediciydi. Kuchuk 30'da neredeyse golü atıyordu. Maçın en endişe verici anı atlatıldıktan sonra mukabelede gecikmedi Beşiktaş, bu sefer 34'te İbrahim Kaş'ın kafası sıyırdı geçti. Zaten genel seyir hep böyle gitti. Devre biterken umut-kaygı paritesi karşılıklıydı, mahsup edilir durumdaydı. Beşiktaş eksik kalmış rakibi karşısında daha iyi bir ikinci yarı düşlerken, Sheriff de 10 kişiyle bile bulabildiği gediklerin devamına umut bağlıyordu.
İlk yarıda gördüğü sarı kart nedeniyle İbrahim Kaş, göz çıkarmadan kenara alınmış, Baki Mercimek'le dörtlü defans pansumanlanmıştı. Aslında 48'de kapılan topta Bobo daha iyi vursaydı, defansa hiç takılmazdı gözümüz. Neyse ki telafi için 10 dakika beklemek yetti. Maçın hareketli isimlerinden Delgado iyi sızdı araya ve onun ortasında "Yalnız insan merdivendir" diyen Bobo iyi yükseldi: 0-1. Kaygı bitmiş, vites boşa geçmişti. 69'da yine Bobo'nun ayağından ikinci golle Sheriff'in umudu Transilvanya'nın ardına düşmüştü bile. Bu dakikaya dek yürekten ayrılmayan eller artık keyifle alkışlayabilirdi. Ama en büyük alkışı Koray'la gelen son gol aldı. Tek sıkıntı bitmek bilmeyen sarı kartlardı. Artık Zürih'i konuşabilirdik.

SHERIFF: 0
Pascenco 5
Gnanou 5
Mamah 3
Chinwo 4
Tarkhnishvili 6
Arbanas 5
Corneencov 5
(Demalde 71) 5
Balima 4
Rouamba 4
(Gumenuk 30) 5
Thiago 5
(Suvorov 64) 5
Kuchuk 6

BEŞİKTAŞ: 3
Hakan 7
S. Kurtuluş 6
İ. Kaş 5
(Baki 45) 6
İ. Toraman 7
İ. Üzülmez 6
S. Özkan 6
Cisse 6
Koray 7
Tello 6
Delgado 7
(Ricardinho 67) 6
Bobo 8
(Nobre 75) -
GOLLER: Bobo (57, 69) Koray (90)
SARI KARTLAR: Tello, İ. Kaş, Koray / Kuchuk
KIRMIZI KART: Mamah (27)
Stat: Sheriff Hakemler: I. R. Brines, G. Middleton, W. Dishington