Avrupa'dan şiddet eksik olmuyor

Şiddet Avrupa futbolunun üzerinden gölgesini çekmek bilmiyor. Hemen her sezon Türkiye tribünlerinde yaşanan şiddet olayları futbol kamuoyunun gündemini meşgul ederken, bu sezon Avrupa'dan kanlı görüntüler eksik olmuyor.

ROMA - Şiddet Avrupa futbolunun üzerinden gölgesini çekmek bilmiyor. Hemen her sezon Türkiye tribünlerinde yaşanan şiddet olayları futbol kamuoyunun gündemini meşgul ederken, bu sezon Avrupa'dan kanlı görüntüler eksik olmuyor. Yaşanan son olay önceki akşam Roma'nın sahasında Manchester United'ı ağırladığı Şampiyonlar Ligi çeyrek final eşleşmesinde vuku buldu.
İtalyan polisi Manchester United taraftarlarına müdahale edince taraflar arasında çatışma çıktı. İngiltere'nin Roma Büyükelçiliği 11 İngiliz taraftarın hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Roma Olimpiyat Stadı'nda Roma ile Manchester United taraftarlarını araya çekilen polis kordonu ayırıyordu. 2-1 Roma üstünlüğüyle sona eren maçta taraflar gelen goller sonrasında bu kordona doğru yükleniyorlardı. Yaşanan olaylar da yine böyle bir yüklenmenin ardından patlak verdi.
Karşılaşmayı izleyen yaklaşık 5 bin İngilizden polis kordonuna yakın olan grup bir anda arbedenin ortasında kaldı. Maç öncesinde de ikisi Romalı biri güvenlik görevlisi olmak üzere beş kişinin yaralandığı açıklandı. Mücadele öncesi Manchester United internet sitesinden bir açıklama yaparak İngiliz taraftarları Romalı fanatiklere karşı uyarmış, Roma Belediye Başkanı bunun şiddeti körüklediğini belirterek bu uyarıya tepki göstermişti.
'Bir polis beni korudu'
İngiliz taraftarlar maç sonrası polisin sert tutumunu eleştirdi. David Pearce isimli taraftar yaşadıklarını şöyle anlatıyordu: "Yere düşen bir kadına yardım etmeye çalışırken polis tarafından coplanmaya başladım. Korkunçtu." Bir diğer taraftar Debbie Robertson ise bir İtalyan polisin kendisini diğer polislerden koruduğunu söyledi.
Manchester United'dan bir taraftar grubu UEFA'ya mektup yazıp şahit olarak dinlenmek isteyeceklerini açıklarken, UEFA konuyla ilgili soruşturma açacağını duyurdu. UEFA sözcüsü "Gözlemci raporlarını bekliyoruz" derken bu sezon yaşanan şiddet olaylarının sayısının artmasının kendilerini endişelendirdiğini dile getirdi. UEFA Başkanı Michel Platini geçen hafta bir açıklama yaparak alınan şiddet olaylarına karşı yaptırımları sertleştireceklerinin altını çizmişti. Bu arada önceki akşam oynanan bir diğer Şampiyonlar Ligi maçında Chelsea'yle Valencia 1-1 berabere kaldı. (Spor Servisi)