Ay-Yıldız Nihat'la istediğini aldı

Milli Takımımız, 2004 Avrupa Şampiyonası elemelerinde en kritik virajlardan biri olan Slovakya deplasmanında istediği sonucu aldı ve maç fazlasıyla yeniden grup liderliğine yükseldi.

BRATISLAVA - Milli Takımımız, 2004 Avrupa Şampiyonası elemelerinde en kritik virajlardan biri olan Slovakya deplasmanında istediği sonucu aldı ve maç fazlasıyla yeniden grup liderliğine yükseldi. Maçın ilk tehlikeli atağı 2. dakikada Slovaklar'dan geldi. Daha önce de Bratislava'da inanılmaz bir maç çıkararak, Milli Takımımızın üç puan almasını sağlayan kaleci Rüştü, kaldığı yerden devam ediyormuşçasına başarılıydı bu pozisyonda... 6'da Emre, ceza alanında topu bomboş durumdaki Hakan Şükür'e geçiremeyince, bir pozisyon doğmadan öldü. Milli Takım, bu dakikayı izleyen beş dakika boyunca topa daha çok sahip olan, sahip olamadığında da yaptığı presle rakibi hataya zorlayan taraftı. 7'de kazanılan kornerde Tugay'ın ceza sahası dışından şutu yandan dışarı gitti. 12'de Ay-Yıldızlı takım tam bir 'baskın golü' attı. Yıldıray, kaptığı topla rakip kaleye çabuk indi, pasını Okan'a çıkardı. Kaleci König, bu futbolcunun vuruşunu çıkardı ama dönen topta Nihat'ın mükemmel vuruşuna yapabileceği bir şey yoktu: 0-1.
Golden sonra Slovakya'nın daha fazla atak yapma düşüncesi vardı ama bu, millilerimize geniş alanlar yarattığı için, kısa bir süre içinde panikleyip yeniden orta sahalarına defansa yakın tutmaya başladılar ve uzun toplarla çıkmayı denediler. 20'de Nemeth, soldan şık bir hareketle ceza alanına girdi, son çizgiye inip Janocko'ya çıkardı. Fenerbahçe'nin gündeminde yer alan bu oyuncunun son derece müsait durumda yaptığı plase vuruş, az farkla auta gitti.
Yerden kısa paslı
İkinci yarının ilk dakikalarında tempoyu düşük tutarak, kontrolü eline alan Türk Milli Takımı, Slovakya'nın 55. dakikadan sonra hareketlenmesiyle defansında sıkıntı yaşamaya başladı. Bu dakikalarda peşpeşe köşe vuruşları kazanan Slovakya'nın en tehlikeli ismi Demo, millilerimizin savunmadaki cengâveri ise emektar Bülent Korkmaz'dı. 63'te Tugay'ın uzaktan şutuyla Ay-Yıldızlılar, kıpırdandı. Sonraki on dakikada, çizgi halindeki Slovak defansını Emre, Yıldıray ve Tugay'ın kurduğu minik üçgenler ve yerden verkaçlarla zorladık. 68'de yine böyle bir atakta Nihat ile Hakan'ın ikiye biriyle Nihat kendini çaprazda kaleciyle karşı karşıya buldu ama König'in
üzerine vurunca çok önemli bir fırsatı heba etti.
Milliler, bu bölümde oyunda kurdukları üstünlüğü golle birleştiremeyince, Slovakya umutlandı ve son dakikalarda tüm hatlarıyla yüklendi. 86'da Kisel'in altıpas üzerinde topa iyi vuramamasının ardından, 88'de Mintal'ın şutunu Rüştü mükemmel çıkardı. Alpay'ın da aksadığı bu dakikalarda kalecimizin yerinde çıkışları en büyük güvencemizdi. Sonuçta, Slovan Bratislava Stadı'nı arzuladığımız üç puanla terk ettik. (Spor Servisi)