Ayhan, yarı finalde

Paris'te düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metre elemelerinde koşan Süreyya Ayhan, rahat bir tempoyla yarışı lider bitirerek yarı finale kaldı.

PARİS - Dünya Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar bin 500 metrede tartışmasız favori gösterilen Süreyya Ayhan otoriteleri yine yanıltmadı. Milli atlet her zaman olduğu gibi yarışü önde başlarken kendini fazla zorlamadı. Ayhan, 4.08.12 ile ilk sırayı alarak, yarı finale yükseldi.
İngiliz Joanne Pavey ise ikinci oldu.
Ayhan yarış sonrası açıklamasında, "Aslında daha tempolu koşabilirdim. Ancak iki yarışa daha çıkacağım. Bu nedenle gücümü ekonomik kullanmak zorundayım. Sonuçta istediğimi elde ettim. Hedefim Dünya şampiyonu olmak" diye konuştu. Erkekler bin 500 metre finalinde ise Faslı Hicham El Guerrouj 3.31.77'lik derecesiyle ile peşpeşe dördüncü kez Dünya şampiyonu oldu.
35'lik delikanlı
Polonyalı Korzeniowski, erkekler 50 kilometre yürüyüşte altın madalya kazanırken, üçüncü kez dünyanın en iyi derecesini yaptı. 35 yaşındaki atlet, 3.36.03.00 ile geçen yıl Münih'teki Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazandığı 3.36.39.00'lık derecesini de 36 saniye geliştirdi. Rus German Skurygin gümüş aldı.
Yarış sırasında zor anlar geçirdiğini belirten Korzeniowski, dünya rekoru için mücadele ettiğini ve Skurygin'in de çok güçlü bir rakip olduğunu söyledi. Polonyalı atlet, Ekvadorlu Perez'in, şampiyonanın açılış gününde 20 kilometre yürüyüşte elde ettiği dünyanın en iyi derecesinden sonra bu şampiyonada 2. kez böyle bir derece elde etmiş oldu.
Erkekler 50 kilometre yürüyüşe 39 sporcu katılırken, 19'u tamamlayabildi, 15'i diskalifiye oldu ve 5'i de bitiremedi. Kariyerinde 2'şer Dünya, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Korzeniowsk, böylece 3. kez dünya şampiyonluğuna ulaşmış oldu.
Bayanlar 3 adım atlama finalinde, Rus Tatyana Lebedeva, 15.18 metreyle sezonun en iyi derecesini elde ederek, üstüste ikinci kez Dünya Şampiyonu oldu. Erkekler disk atmada Olimpiyat Şampiyonu ve dünya ikincisi Litvanyalı Virgilijus Alekna, 69.69 metrelik derecesiyle altın madalyaya uzanırken, üç dünya şampiyonluğu bulunan Alman Lars Riedel, 66.28 metreyle dördüncü olup madalya kazanamadı.
Mutola dörtledi
Bayanlar 800 metrede Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mozambikli Maria Mutola, 1.59.89 ile birinciliği kazanıp kariyerindeki 4. dünya şampiyonluğuna ulaştı. Erkekler 3 bin metre engellide Katarlı Saaeed Saif Shaheen, 8.04.30, 400 metrede de Amerikalı Jerome Young, 44.50 saniyeyle altın madalyaya uzandı.
Bayanlar 100 metre engelli finalinde Kanadalı atlet Perdita Felicien 12.53 ile dünya şampiyonu oldu. Jamaikalı Brigitte Foster ikinci, Amerikalı McKelvy ise üçüncü sırada yer aldı. Erkekler 400 metre görme engelli finalinde ise Portekizli Marleni Mejia 52.41'lik derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu. Arjantinli Jose Sayovo 53.05 ile gümüş, Fransız Ba Aladji ise 55.42 ile bronz madalya kazandı. Bayanlar 200 metre yarı finalinde White Block, Kravchenko, McDonald, Hurtis, Kapachinskaya, Edwards ve Safronnikova finale kalan isimlerdi.
Bayanlar gülle atmada eski demir perde ülkelerinin üstünlüğü göze çarptı. Rus Svetlana Krivelyova 20.63 metreyle dünya şampiyonu oldu. Bulgar Nadezhda Ostapchuk 20.12 metreyle gümüş madalya kazandı. (Spor Servisi)