'Ayrılmayı ben istemedim'

Transferi neredeyse sürekli gündemde olan Hakan Şükür'ün adının Fenerbahçe ve Beşiktaş'la gündeme gelmesinin, Galatasaray taraftarlarınca buruk biçimde izlendiği sır değil.
Haber: AHMET ÇAKIR / Arşivi

İSTANBUL - Transferi neredeyse sürekli gündemde olan Hakan Şükür'ün adının Fenerbahçe ve Beşiktaş'la gündeme gelmesinin, Galatasaray taraftarlarınca buruk biçimde izlendiği sır değil. Bu konudaki gerçekler henüz konuşulacak kıvama gelmedi ama şu anda Sarı-Kırmızılı kulüpteki en güçlü kişinin, Hakan Şükür'ü istemediği de bir sır sayılmaz. Milli futbolcu, bu konuda susuyor, konuşma zamanının henüz gelmediğini söylemekle yetiniyor...
Senin için en uygun takımın Galatasaray olduğunu düşünenler var. Açıkçası ben de bu görüşe katılıyorum. Ne dersin?
Bu konuda benim söyleyebileceğim ve yapabileceğim birşey yok. Zaten ne söylesem, 'İyi ama Hakan da bunu söylememeliydi' diye karşılanacak. Aslına bakarsanız, Galatasaray'dan ayrılmayı hiç istememiştim. Evet, bir Avrupa iddiam vardı ama bizim UEFA Kupası'nı kazanmamızın ardından artık bunun fazla bir anlamı kalmamıştı. Çünkü nasıl olsa Avrupa'nın en büyük takımlarından birinde oynuyordum. Ama sizin elinizde olmayan bir şeyler var. Gerçi bunu herkes başka türlü yorumluyor ama sanki birileri sizin Galatasaraylı Hakan Şükür olarak belli bir noktadan daha ileri geçmenizi istemiyor. Hatta sizi oradan koparabilecek birtakım durumları yaratıyorlar ve siz de bunu kimseye anlatamıyorsunuz. Düşünün, şu son üç yıldır Galatasaray'da oynayan, kırılmamış rekor bırakmamış, bütün camianın sevgilisi olmuş bir Hakan Şükür... Birileri, 'Hayır, buna geçit veremeyiz' diyor ve gerekeni yapıyorlar. Siz istediğiniz kadar çırpının, bu durum değişmiyor.
Üç yıllık Avrupa serüveninin kazandırdıkları da var mutlaka, onlardan söz eder misin?
Elbette ki maddi ve manevi yönden pek çok şey kazandım. Öncelikle İtalyanca öğrendim ve belli bir çevre edindim. Tanıdığım futbolcular ve futbol adamları ile diyalogumun ilerki yıllarda süreceğini ve bunun yararlarını göreceğimi düşünüyorum. Bu kişisel bir yarar değil, ülkeme de katkım olacak.
Aslında medyada en çok övülen ve desteklenen oyunculardan birisin. Ama sen genelde çok eleştirilmekten yakınıyorsun. Neden?
Hayır, gerçek eleştirilerden yakınmam mümkün değil. Kasıtlı birtakım tavırlara karşı çıkıyorum. Bana ve arkadaşlarıma önyargılı olanlar var. Bakın, haziran sıcağında yaptığımız büyük iş ortada. Onca zorluğa ve sıkıntıya karşın, iki maçta altı puan aldık. Ama maçların öncesinde neler yazılıp söylendiğini de biliyorsunuz. Bunlar eleştiri değil ki, yıllardır bitmeyen saldırılar! Nedense bazıları hiç değişmiyor. Oysa dünya değişiyor ve biz futbolcular, bunu çok iyi görme şansına sahibiz. Bazı insanlar çoktan tatile çıkmışken, biz bu işleri yapıyorsak biraz takdir edilmemiz gerekmez mi?
Yine de attığın ve attırdığın gollerle rahatlamış olmalısın. Bir bakıma eleştirilere yanıt verdin...
Ben olaya böyle bakmıyorum. Niye sürekli kendimi kanıtlamak zorunda olayım ki? Gol atamasam da, ailemle birlikte başım dinç olarak tatile giderdim Çünkü hayat devam ediyor ve daha yapacak çok iş var. Bu saçmalıklarla uğraşmayı artık başkalarına bırakıyorum.
Ligde 194 golün var, Türkiye'ye geri dönüp Tanju Çolak'ın 240 gollük rekorunu kırsam, tarihe geçsem diye düşündüğün hiç olmuyor mu?
Hiç aklıma gelmemişti. Çünkü üç yıldır başka bir mücadelenin içindeyim. Uluslararası alanda başka hedeflere yoğunlaşmışken bunlar gelmiyor insanın aklına... Zaman zaman Milli Takım'la ilgili olarak şunu yapsam, bunu yapsam dediğim oluyor ama lig için artık kısmet diyelim... Zaten yeterince rekorum var.
'Beşiktaş'a transferini, Hagi'nin senin hakkında olumsuz görüş vermesi engelledi' söylentisi var...
Böyle bir şeye hiç ihtimal vermiyorum. Sürekli böyle şeyler uyduruluyor. Son dönemde hakkımdaki eleştirilerin çok artmış olmasında Türkiye'de hiçbir kulüple bağım olmamasının da rolü var. Arkamda bir kitlenin desteği bulunmadığı için beni sahipsiz görüyorlar galiba. Fırsat bu fırsat, Hakan'a vuralım diye düşünüyorlar. Bugüne kadar çok vurdular ama bir yere varamadılar. Bunca darbeye karşı hâlâ aslan gibi ayaktayım.