AZ olsun Fener'in olsun

Şampiyonluk zaten bu ülkede dört hatta üç takım arasında geçiyor. O halde 100. yılı anlamlı kılacak başka şeyler bulmalı. Fenerbahçe, yaklaşık 23 yıldır Türkiye Kupası'na uzak ama bu cephede de 'hafifletici' sebepler var...

ALKMAAR - Şampiyonluk zaten bu ülkede dört hatta üç takım arasında geçiyor. O halde 100. yılı anlamlı kılacak başka şeyler bulmalı. Fenerbahçe, yaklaşık 23 yıldır Türkiye Kupası'na uzak ama bu cephede de 'hafifletici' sebepler var, hiç değilse iki sezondur kupanın kulbuna yapışılıyor ama finalde kaybediliyor. Ama ya Avrupa?... Orası hep acı ve hüzün veriyor. Doğal olarak Sarı-Lacivertli camia için bu sezonki en önemli hedeflerden biri olabildiğince 'Batılı' olmak. Yani Şampiyonlar Ligi'nden sonra yaşadığı serüvende alabildiğince yol almak. Bu yoldaki ilk önemli sınav AZ Alkmaar karşısında veriliyor. Sarı-Lacivertliler 'iki perde'lik oyunun ilk ayağında değişik bir profil ortaya koydular. Önce 1-0 geriye düştüler, ardından beraberliği yakaladılar, peşi sıra bu kez iki farklı geriye düştüler ama sonuçta sahadan 3-3'lük beraberlikle ayrıldılar. Bu sonucun anlamı şu, iki gollü beraberlik bile Fenerbahçe'nin bir üst tura çıkmasına yetmiyor. Ya dört gollü beraberlik gerekiyor, ya da her türlü galibiyet...
Oyun karakterleri benziyor
Peki bu hedef başarılabilir mi? Rakip, Avrupa'nın yer aldığı bütün cephelerin toplamı itibarıyla bu sezonun en çok gol atan takımı. Bu özelliklerini, ilk maçta Saracoğlu'nda sıkça göstermişlerdi. Ama aynı zamanda çok gol yiyorlar. Bu özellikleriyle de aslında Fenerbahçe'yi çok andırıyorlar. AZ Alkmaar, tıpkı Sarı-Lacivertli rakibi gibi gol atma problemleri yaşamayan ama defans sorunları ayyuka çıkmış bir takım.
Hedef ilk kez 'ilk 16'
İlk maçtan farklı görüntülere gelince, Fenerbahçe'de cezası biten Mateja Kezman forma giyebilecek. Sırp oyuncu, bu akşam Avrupa futbolundaki çıkışını ve tanınabilirliğini gerçekleştirdiği Hollanda'da kendini bir kez daha kanıtlama ve hatırlatma fırsatı bulacak. Benzer bir ruh durumunu ise AZ'de forma giyen ve ilk maçta yer almayan Şota Arveladze yaşayacak. Bir zamanlar Trabzonspor formasını giyen ve Bordo-Mavili formayla Türkiye'de 'Gol Krallığı'na uzanan Gürcü yıldız, faal futbol hayatının son yıllarında AZ Alkmaar'da boy gösteriyor. Şota da, tıpkı Kezman gibi bu gece, eski dostlarına kendini hatırlatacak.
Dün önce uçakla Amsterdam'a giden, oradan da karayoluyla Alkmaar'a geçen Sarı-Lacivertliler, akşam da maçın oynanacağı DBS Stadı'nda son antrenmanlarını gerçekleştirdi. Fenerbahçe, eğer bu turu geçerse tarihinde ilk kez bir Avrupa macerasında 'ilk 16'ya kalacak. (Spor Servisi)