Aziz Yıldırım: Gerekirse Messi'yi alacağım

Aziz Yıldırım: Gerekirse Messi'yi alacağım
Aziz Yıldırım: Gerekirse Messi'yi alacağım
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Sportif Direktör Giuliano Terraneo TV'de katıldıkları programda önemli açıklamalarda bulundu.

RADİKAL- Fenerbahçe Kulübü başkanı Aziz Yıldırım, Habertürk TV'de konuk olduğu programda açıklamalarda bulundu.

İşte Yıldırım'ın konuşmasından başlıklar:

- Geçen seneden önce şampiyon Fenerbahçe oldu kadrosu iyiydi. Bir sonraki yıl sadece Diego'yu aldık devam ettik. Fenerbahçe'nin başına neler geldiğini bilmeden ahkam kesiyorsunuz. Rize maçından sonra kim kurşunlandı. Futbolcuların ölüme gideceği bir olay var orda. O olaydan sonra 5 maç kalmıştı o saatten sonra takımı nasıl toparlayacaksınız. 1 sene oldu nerdeyse nerde failler.

- Türkiye'de bir futbol takımını yok etmek için operasyon yapıldı. Failleri belli değil ya örtbas edilmek isteniyor, ya da bulunmuyor. Mehmet Topal'ın olayı var bide. Giuliano Terraneo futbolcuları transfer ederken başkanım "bana soruyorlar bir daha böyle bir olay olur mu diye"

'O ÇOCUKLARIN KILINA ZARAR GELMESİNDENSE...'

- O çocuklaruın kılına zarar gelmesindense yüz şampiyonluk gitsin.

- İki yılda en az transfer yapan takım biziz. Kombinelerden 81 trilyon gelir elde ettik. Bize siz hesap soramazsınız biz hesabı devlete veririz. Ben size hesap soruyor muyum şirketleriniz parayı nerden buluyor diye.

- Giuliano Terraneo futbolla ilgili her konuda tek yetkilidir. 2000 yılında Terraneo İnter kulübünde görevdeydi. Benim dostluğum orda başlar. Evime geledi o gün Şansal Büyüka da vardı. Terraneo o gün Hakan Şükür'ü almak istediğini söyledi bizden yardım istedi.

'5 DAKİKA KONUŞTUK, ANLAŞTIK'

- 2006 yılında görevi bıraktım geri çevirdiler beni.

- Giuliano ile 5 dakika konuştuk anlaştık. Zico ile Edu ile tüm görüşmelerde yardımcı oldu bize.

- Oyuncular gelmeden önce ailesini düşünüyor. Çocuğum nerde okuyacak, nerde oturacağım v.s... Futbolcularla anlaştığımız halde ikna etmeye gittik. Terraneo bütün futbolcuların ailesiyle görüşmeye gitti ve ikna etti.

- İnternette bişey yazan herkesi alıp televizyona çıkarıyorlar. Biri çıkmış diyor ki Ozan Tufan'ın hemen satılması lazım Fenerbahçe'de iş yapmaz.

- Emre'yi hep birlikte karar vererek gönderdik. Takıma kan değişikliği yapmak istedik ve yaptık. Emre'ye teklif yaptık. Dedik ki gel seni Avrupa'ya gönderelim ihtiyaç var idarecilik yap ilerde sportif direktörlük yap. Emre'nin gitmesi gerekiyordu gitti. Emre'nin vasıfları var idarecilik te yapabilir. Fenerbahçe'ye nankörlük eden değil hizmet eden kim olursa olsun bu kapılar herzaman açıktır.

'BİR LİRA MENFAAT SAĞLAMADIM'

- Küstüğüm eski Fenerbahçe yöneticileriyle barışsam ne olacak, onlar mı Fenerbahçe'yi kurtaracak.

- Fenerbahçe'de okadar yıl görev yaptım ama kimse diyemez Fenerbahçe'den bir lira menfaat sağlamadım. Fenerbahçe için kardeşimi bile affetmem, tanımam.

- Bu sene 41 milyon 700 bin Euro bonservis bedeli odedik. Ayrıca 5 trilyon Bursaspor'a bonservis bedeli ödedik.

- Hiçbir futbolcunun Fenerbahçe'den alacağı yoktur. Ayın 25'inde herkesin parasını verdik. Bundan sonra yapılacak her transfere maç başı para verilecek mağlubiyete asla para verilmeyecek.

'80 MİLYONLUK KOMBİNE SATIŞI OLDU'

- 80 trilyonluk bir kombine satışı oldu şu ana kadar. Fenerbahçe üç büyük proje yürütüyor. Bir milyon üye projesi, özel bir banka ile kredi kartı ve Fenerbahçe Yandex.

- 2014-2015'te Adidas'ın sattıkları ile toplamda 350 binin üzerinde forma satışı oldu. Bu sene 116 bin forma satıldı.

- Fenerbahçe Yandex anlaşması ile 1 milyon kişinin kullanması halinde yılda 12 milyon tık gelmesi halinde. 36 milyon TL para gelecek. Fenerbahçeliler Yandex'i kullandıkça bu rakamlar artacak.

'MESSI'YI YA DA RONALDO'YU ALACAĞIM'

- Gerekirse Messi'yi ya da Ronaldo'yu alacağım. Alamazsam da gidip konuşacağım. Her şey maddiyat... Ibrahimovic geliyordu... Galatasaray bir kez aramış sadece. Galatasaray'ın gündeminde yok bile medya şişirdi. Biz Ibrahimovic ile temasa geçtik ciddiyiz dedik.

'ARDA'YA YİNE SÖYLEDİM...'

- Arda'yla çok samimiydim. 15 milyon Euro'yu verdim vermediler. Yine söyledim Türkiye'ye gelmek istiyorsan sana 5 milyon Euro vereceğim dedim.

- Galatasaray başkanları ile aramızda bir şey yoktu. Medya hep farklı yansıttı. Kulüpler Birliği toplantısına gidip ne yapacağım. Hapisteyken gelip beni ziyaret bile etmediler. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül veto edebiliyordu. Ben 156 seneyle Şekip 117 seneyle Tamer 85 seneyle falan yargılanmak üzere iddianame hazırlandı. Adam vuruyorsun 6-7 sene ile hürriyetine kavuşuyorsun. O dönem sayın başbakan Recep Tayyip Erdoğan hasta yatağında bu kanunun yanlış olduğunu söyledi ve meclise götürdü. Tüm partile bunun için çalıştı. Bu kanun dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gitti ve veto etti. Şimdi soruyorum eski Cumhurbaşkanı vicdanen rahat mı merak ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu kanunun yanlış olduğuna inanmasaydı şu başka yerlerde olabilirdik. 1 sene mahkemede devamlı savunma yaptım.

'ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM'

- Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Kemal Kılıçdaroğlu 'na, Devlet bahçeli 'ye buradan teşekkür ederim.

'ŞENES ERZİK YALAN KONUŞUYOR'

- Şenes Erzik hangi davamızda bulundu. Neyle uğraştı, hiç yardımcı olmadı. Yalan konuşuyor. Yardım ettiği bir şey varsa çıksın kamuoyuna açıklasın. Azerbaycan federasyon başkanı Şenes Erzik'e randevu vermiyordu ben aradım randevu verdi. Bunların hepsi kendine pehlivan.

- Bizim aleyhimize Levent Bıçakçı Trabzonspor'un avukatlığını yaptı. 50 bin kişiyle Türkiye'de sivil ihtilal yapılıyordu. Ceza yedim bana kaçacak dediler ama özel uçakla geldim. Savcı Mehmet Berk söz verdi . Siz bu kanunu çıkarın ben hemen herkesi çıkaracağım.

- 45 dakika CAS'ta savunma yaptım. Normalde 5 dakikadan fazla konuşturmazlar. Tek kelime bana yeter diyemediler. Türkiye'nin bütün profilini çizdim orada. O gün neler söylediysem bugün yaşadık onları. Davayı biz çekmedik çektirdiler. Hapishanede bana sordular ben hayır davanın çekilmesini istemedim. Ama kim çekti Şenes Erzik'e sorun.

'BEN TABİİ Kİ SAMANDIRA'YA GİDERİM'

- İbrahim Akın'ı başka şekilde kullandılar. Sana lisans vereceğiz dediler ciddi baskı yaptılar. 3 Temmuz beni haksız yere yapılan bir operasyon yüzünden etkiledi.

- Giuliano sorumlu ben tabiiki Samandıra'ya da giderim  onlar benim ailem. Hayatımda hiç hakem odasına gitmedim. Hep koridorda söyleyeceğimi söylerdim. Cüneyt Çakır bence iyi hakem değil. Rize maçında son dakikada o penaltıyı çalsaydı iyi hakem diyebilirdim.

- Ozan'ı federasyon başkanlığı günü başkanla konuştum 8 istedi ben 6 dedim. sonra şartlar oluştu aldık. Ben konuştuğumda Beşiktaş devrede mi değil miydi bilmiyorum.

- Sow ile ilgili sözleşmesinde 17 milyona serbest kalır maddesi var. Ben ceza evindeyken Ali Koç, Nihat Özdemir bu oyuncunun gelmesindeki bonservise destek oldular. Dubai'deki bir kulüp Sow'u almak istiyor. Kulübü temsilen birileri geldi. Hocayı da çağırdım konuştuk ben kulüpte kalmasını isterim dedi. Hoca ben bakayım birilerini dedi. Sow'a biz seni satmak istemiyoruz ama illa gitmek istersen oyunbozanlık yapma. Ben gitmek istemiyorum dedi. Sow sonradan ben gitmek istiyorum diyormuş. Sow gidici gözüküyor. Sow'u satmamızın sebebi bu takımdan başarı bekliyoruz. Bu saatten sonra o mevkiye kimi bulacağız. Bulsak ta aynı paralar zaten.

- Ozan'la ilgili hocayla konuştuk. Pereira " Ben Türkiye'deki oyuncuları sizin kadar iyi tanımam. Biraz zaman geçmesi lazım. Madem iyi oyuncu alın dedi."

'AYKUT KOCAMAN'LA GÖRÜŞMÜYORUM'

- İsmail Kartal'la ayrıldıktan sonra görüşmedim. Ona da gel seni yurt dışına eğitime yollayayım dedim. Aykut Kocaman'la da görüşmüyorum. Bunlar benim konum değil basit konular bunlar

- Türkiye'yi bekleyen büyük bir tehlike kur. Gelirlerimizin yüzde 70'i TL, giderlerimizin yüzde 70'i Euro. Kulüpler neden borçlanıyor bize değil devlete sorun.

- Kulüpler yasasına karşıyız. Fenerbahçe düşmanları o yasaları hazırlıyor. Helvacılar, aslanlar, kaplanlar var orada benim ne işim var orada.

- Trabzon'da benim dostlarım da var. Ve geçmişte Trabzon'a hep yardımcı oldum kulüpler birliğinde. 2011 yılı kumpas yapıldı bize suçlananların çoğunu bütün kulüplerde görebiliriz ama icraat yoktur. 2011 yılında kendi sahamızda şampiyonluğu kaybettik. Türkiye'de ispiyonculuk var. Galatasaray kulübü ve Trabzon taraftarları UEFA'ya CAS'a yazdılar çizdiler. Bizler savunma yaparken keşke orda olsalardı. Bu dava şike olmadığı kumpas olduğu devletin her kademesinde söylenmektedir. Bu Fenerbahçe ile uğraşmak Trabzonspor'a hiçbişr şey kazandırmaz. Bugüne kadar hiç konuşmadık ama artık konuşacaz. İki camiayı karşı karşıya getirdiler. Mahkeme bizim aleyhimize karar verirse Trabzon haklıdır. Onlar istemese de şampiyonluk kupası zaten onların. Ama şu an karalıyorlar. Mahkeme sonucunu beklesinler. Trabzon'da benim iyi dostlarım var, kulübe gelip giderler onların mekanlarına gidip geliriz. Orda futbol var futbolla yatıp futbolla kalkıyorlar. Orda yürekli benim senim sevdiğim insanlar var. Ergun Gürsoy'da benim arkadaşım. Şike yapsaydım Trabzon bizim sahada maç yaptı söylerdik.

'BİR GRUBUN SİVİL DARBA YAPTIĞI BİR OPERASYONDUR'

- Ülkeyi ele geçirmek için bir grubun sivil darbe için yaptığı bir operasyondur. Cumhurbaşkanımız sürekli bu konunun kavgasını yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız mücadele ediyor bunlarla.

- Mehmet Berk "Şampiyon olmasaydınız operasyon yapmayacaktık" dedi. Bir öncesi sene Bursa değil biz şampiyon olsak o sene yapılacaktı bu operasyon.

'ATAMAN DEVAM EDERSE MİLLİ TAKIMA OYUNCU GÖNDERMEYECEĞİZ'

- Ergin Ataman benim muhatabım değil. Ergin Ataman milli takıma devam ederse Fenerbahçeli oyuncukları milli takıma göndermeyeceğiz. Kulübe de oyunculara da cevza versinler isterlerse.

- Ergin Ataman beni mahkemeye vermiş. 17 Eylül'de mahkemeye gideceğiz. Gelsin yüzüne söyleyeceğim. Bütün yaptıklarını mahkemede göstereceğim. Ya Ergin Atman gidip Galatasaray'ın ya da milli takımın başına gelsin. 300-500 bin Euro'yu cebine koyuyorsun vatan hizmetiymiş. O parayı bağışla ozaman göreyim seni. Vatan hizmeti öyle olmaz. Sen kimsin ya, Fenerbahçe havlusunu tekmeleyeceksin sen benim gündemimde değilsin. Ayıp denen bişey var. 19 yaşınızdaki bir kızı kandırıp götürdünüz takımınıza. Keşke bütün Antrenörler Tanjevic gibi ahlaklı ve şerefli olsa. Turgay Demirel Obradovic'i istedi hayır dedim. Tanjevic ve Ergin Ataman'ı yan yana koyamazsın. Bizi mahkemeye vereceksin milli takımın başında olacaksın. bende oyuncumu sana gönderecem. Böyle bir şey varmı. Fenerbahçe oyuncusu gitmeyecek milli takıma. Ya milli takımı bırakacak ya da Galatasaray'ı bırakacak.