Aziz Yıldırım: Tuncay'ın aklı Avrupa'da
Yıldırım, 'Tuncay kalırsa idol olur' dedi.


Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Tuncay Şanlı'nın Avrupa'da oynamak istediğini, Manchester City ve Birmingham'la görüştüğünü söyledi. Yıldırım, Brezilyalı yıldız oyuncu Alex de Souza'yla ise anlaşmaya vardıklarını belirtti.

İSTANBUL - Aziz Yıldırım, yaz sezonunda gazetelere manşet vermeyi sürdürüyor. Fenerbahçe Başkanı, dün de İstanbul Erkek Lisesi'nde katıldığı panelde öğrencilerin sorularını yanıtladı. Tuncay ile ilgili bir soru üzerine Yıldırım, "Tuncay beş yıldır Fenerbahçe'de oynuyor ve kaptanlık mertebesine ulaşan bir oyuncumuz. Sizler de biz de çok seviyoruz. Kalması için de Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileri menajeri ve kendisiyle yaptıkları görüşmelerde ekonomik olarak da şartları zorlayarak gerekeni yapmıştır. Ama Tuncay'ın düşüncesi Avrupa'da futbol oynamaktır" diye konuştu.
Yıldırım, Tuncay konusunda şunları söyledi: "Kendisine beş yıl sonra Fenerbahçe'de belki de Cemil Turan, Rıdvan Dilmen, Can Bartu, Lefter gibi idol olacağını, iyi düşünmesi gerektiğini söyledim. Ama o Avrupa'ya gitmek istediğini söyledi. 'Hangi takıma gideceksin?' dedim. 'Birmingham'a gitmek istiyorum' dedi. 'Avrupa'da oynuyor mu, UEFA'da oynuyor mu, yok. O zaman nasıl Avrupa bu? İstanbul 15 milyon nüfuslu bir şehir. Fenerbahçe bu şehrin takımı, Şampiyonlar Ligi'nde UEFA'da oynama şansı var. Bir sene daha kal. Daha sonra hep birlikte senin daha büyük bir kulüpte oynamanı sağlarız' dedim. İki gün düşünmek istedi. Pazartesi cevap vereceğini ifade etti. Ama bu iki günlük gelişmelerin neticesinde aynı fikirde olduğunu anlıyorum. Kendisi çalışmalarını yapıyor. Birmingham ve Manchester City ile görüşüyor. Onlarla yaptığı görüşmelerden netice alamazsa burası onun yuvasıdır. Kalabilir diyeceğiz ve kalacaktır. Ama ilk düşüncesi Avrupa'ya gitmek."
Transferde Roberto Carlos ve Wederson'u takıma kattıklarını ve Ali Bilgin'i de istidiklerini belirten Başkan Yıldırım, Galatasaray'ın aldığı cezaya ilişkin görüşünün sorulması üzerine de, "Önemli olan beş maç değildir, alınan karardır. Karar maalesef geç alınmıştır. Danimarka-İsveç maçından üç-dört gün sonra karar alındı. Galatasaray maçı bir ay önce oldu yeni karar alındı. Bu yanlıştır. Hemen iki-üç gün sonra karar alınmalı. Burada hata yaptılar. Bu hatalarla devam ederlerse bu federasyonun işi çok zor olur" yorumunda bulundu. "Bizim cezanın az veya çok olmasına itirazımız olamaz" diyen Yıldırım, "Buna hukukçular karar verir. Disiplin ve tahkim kurulları hukukçulardan meydana geliyor. Önemli olan disiplin kurulu ve tahkim kurulunun herkese eşit ve adaletli davranması ve kuralları kitapta yazılan gibi uygulamasıdır" dedi.
'Aslında dört kez şampiyonuz '
Başkan, panelde Alex De Souza'nın durumuna da açıklık getirerek, yıldız oyuncuyla her konuda anlaştıklarını söyledi. Yıldırım, Alex'le ilgili anlaşmanın yapıldığını ifade ederek, "Bütün şartlarda anlaşılmıştır. Resmi dokümanlar kulübe girmediği için açıklama yapmadık. Gerekli imzalar gelince sitemizden de açıklama yapılacaktır" dedi.
Fenerbahçe'de istikrarın şart olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Geçmişe baktığımızda istikrarı yakalayamadığımızı görüyoruz, ama 1998'den sonra yakalanan istikrar, kulübe iyi bir şekilde yansımıştır" dedi. "Fenerbahçe son dört senenin aslında dördünde şampiyon olmuştur. Geçen yılki şampiyonluğu nasıl kaçırdığımızı ve elimizden alındığını hepiniz biliyorsunuz" diyen Yıldırım, geçmişte Avrupa'da tanınmayan takımlara yenildikleri halde, şimdi Avrupanın önde gelen takımlarıyla başa baş mücadele ettiklerini vurguladı.
Aziz Yıldırım, Avrupa Kupası maçlarının D-Smart'tan yayımlanacak olmasıyla ilgili bir soruya, "Bizim UEFA ve Türkiye Kupası haklarını Saran şirketine satmıştık. Bu sene bitiyor sözleşmemiz. Bu maçları D-Smart'a Saran grubu sattı. Önümüzdeki dönem için konuşma yapıyoruz. Önümüzdeki beş yılı almak isteyen kuruluşlar var, ama şartımız Fenerbahçe TV'den de yayımlayacak olması. Yeni politikamız bu olacak" diyerek sözlerini tamamladı.
Bir kız öğrencinin Fenerium'daki fiyatların yüksek oluşundan yakınması üzerine Yıldırım, jest yaparak bu öğrenciye Roberto Carlos forması hediye etti. Yıldırım, korumasından formayı alarak, öğrenciyi yanına çağırdı ve hediye etti. Bu arada, öğrenciler Yıldırım'a panel öncesi ve sonrasında sevgi gösterilerinde bulundu.