Aziz Yıldırım yine suçladı

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, geçen yıl şampiyonluğu tezgâhla kaybettiklerini söyledi. Yıldırım, Haluk Ulusoy ve Özhan Canaydın'ı da eleştirdi.

İSTANBUL - Dün mali kurulda konuşma yapan Başkan Aziz Yıldırım, geçen sezon Türkiye'de oynanan tezgâhlarla şampiyonluğu kaybettiklerini ileri sürerek, "Üç hafta önce İzmir'de hak ederek kazandığımız şampiyonlukla tekrar hür olduğumu hissediyorum" dedi. Geçen sezon Denizli'den sonra bir travma geçirdiklerini ifade ederek, "Bir yıl boyunca bunu atlatamadık. Bu yüzden şevk içinde yapmak istediğimiz hadiseleri bile o olay önlüyordu" diyen Yıldırım, Denizli'de kaybetmeyi hak etmediklerini belirterek, "Ama Türkiye'de oynanan tezgâhlar bizi o noktaya getirdi. Bu tezgâhlar bu sene de yaşandı. 'Şampiyon olduk' diye bunları konuşmamazlık yapamayız" diye konuştu.
Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un "Değiştim" sözünü "Ama daha da ileri giderek değiştiğini gösterdi" şeklinde yorumlayan Yıldırım "Gelinen noktada yalnız federasyonun değil, medya, yöneticiler olarak bizler, mülki amirlere bağlı emniyet güçleri ve taraftarlar hep beraber suçluyuz" dedi. Yıldırım şöyle devam etti: "İki yıl önce spor kamuoyuna, diğer kulüplere 'Bana küfür ediyorlar, gelin bunu önleyelim. Yarın bu silah size dönecek' dedim. Bir kulüp başkanı çıktı, 'Bize küfür etmiyorlar, sana niye ediyorlar, sen düşün' dedi. Kendi sahasında geçen hafta yaşanan olaylara bakın. Allah yukarda bir."
Yıldırım, Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın'ı geçen hafta telefonla aradığını anlatarak, şöyle devam etti: "Canaydın'a 'Bir araya gelmemiz lazım' dedim ama dört büyük kulüp olarak değil, bütün kulüpler bir araya gelmeli. Türkiye'de artık dört büyük kulüp meselesi bitmiştir, bütün kulüpler bir noktada birleşirlerse o zaman çözümü hep beraber kolayca bulabiliriz. 28 Haziran'da Futbol Federasyonu'nda bir mali kongre
var. Bu kongreden önce sayın Ulusoy'un güven oyu alma mecburiyetivardır, kurullarını değiştirme mecburiyeti vardır.
Bu kurullarıyla bu federasyonundaha ileri gitme şansı yoktur. Türk futbolu önce Futbol Federasyonu'ndan başlayarak yeniden bir organizasyon içine girmelidir."
'Kabloları kendileri kestirdi'
Yıldırım, konuşmasında Denizlispor maçında statta yayıncı kuruluşun kablolarının kesilmesi olayına da değinerek, Lig TV'den bir görevlinin taraftarlara "Bu kabloları kesin" dediğini ileri sürdü. Başkan, bu konuyla ilgili şunları söyledi: "Asbaşkanımız Ali Koç, 'Televizyonda yayıncı kuruluşun verdiği 3 dakikalık görüntülerde bizim haklı olduğumuz konular gösterilmiyor' dedi. Lig TV'den verilen cevabı burada söylemek istemiyorum. Sonra Lig TV ile konuştuk ve uzlaşma oldu. Akşam Lig TV bizim statta kablo çekiyor. Kabloları seyircilerin oturduğu bölümden geçiriyorlar. Maç günü seyircinin önünden götürüyorlar kabloları,
50 santim arkaya atsalar seyirci görmeyecek kabloyu. Arkadan da koltukların altından kabloyu odalara götürüyorlar. 'Kablo merdivende kesildi, kabloyu kesmek için usta olmak lazım' diyorlar. Ben olayın olduğu, geçen kablonun kesildiği iddia edilen yerde kombine bileti olan 60 kişiyi aradım. Hepsine tek tek 'Eğer böyle bir şey gördüyseniz, isim istemiyorum, biz yaptık deyin' dedim.
Oradaki şahıs bile bunu görmediğini söylüyor. Kabloyu çeken görevli 'Bu kabloyu çekiyoruz, kesin, kesmezseniz zaten 5 dakika yayın kesilecek' diyor taraftarımıza. Bunu gören dört seyircimiz ifade verdi, suç duyurusu olarak da savcılığa verdik. Biz Lig TV'den bu arkadaşın tespitini istedik. Kendi kameralarımıza bakıyoruz ama Lig TV'de yelek giyenler devamlı değişiyor, yelekleri kimin giydiği belli değil. Ondan sonra bu şahıslar içeriye giriyorlar.
Ben niye sorumluyum, bana bir şey teslim etmedin ki. Çocuğu kendi içlerinde yakaladılar. Getirin, seyircilerimizle yüzleştirelim dedik getiremediler. Kendi içlerinde sorgu sual yapıyorlar ve o genç 'Ben böyle bir laf ettim ama şaka yaptım' demiş. Gerisini siz düşünün."
'Gruplaşmaya izin vermem'
Yıldırım, statta bazı grupların oluşmaya başladığını vurgulayarak,
"İçiyorlar, kafayı buluyorlar, olay çıkarıyor. Şimdi de üye olup, kulübe sızmaya çalışıyorlar. Bunlara müsaade etmem. Fenerbahçe'ye zarar verecek her hadisede karşılarında beni görürler." Yıldırım, Alex ve Tuncay'la tekrar anlaşmayı çok istediğini ifade ederek, bu konuda her türlü fedakârlığı yaptıklarını söyledi. Manchester United ve Milan örneklerini veren Yıldırım, yabancı oyuncu sayısının artırılması isteğini de tekrarladı.
Yıldırım, şampiyonluk kupasını vermek için Saracoğlu Stadı'na gelen Haluk Ulusoy'a taraftarlarının gösterdiği tepkinin de aşırıya kaçmadığını belirtti. Ankaragücü maçı öncesi ve sonrasındaki kutlamaları hatırlatarak, Fenerbahçe için bir ayrıcalık günü olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bugüne kadar her geldiğim kongrede bana destek oldunuz. İki defa bıraktım kaçtım ama sizler beni getirdiniz yine. Sağ olun. Yönetimdeki arkadaşlarımın büyük çoğunluğu ile yedi-sekiz yıldır beraberiz" dedi. Mali Genel Kurul, Yıldırım'ın konuşmasının ardından sona erdi. (Spor Servisi)