Aziz Yıldırım'a ettiği laf yakabilir

Aziz Yıldırım'a ettiği laf yakabilir
Aziz Yıldırım'a ettiği laf yakabilir
Trabzonspor Başkanı Hacıosmanoğlu ile futbol yorumcusu Çilingiroğlu hakkında Aziz Yıldırım'ı hedef alan sözleri nedeniyle iddianame hazırlandı.

Arzu KAYA / İstanbul (DHA) - İbrahim Hacıosmanoğlu hakkında 'basın yoluyla hakaret' Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a hakaret ettiği gerekçesiyle 6 yıl 2 aya kadar hapis cezası istemiyle, yorumcu Kaya Çilingiroğlu hakkında ise Aziz Yıldırım'a yönelik "Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Hacıosmanoğlu: Biz fare değiliz ki...

6 YIL 2 AYA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu'nun geçtiğimiz Haziran ve Temmuz aylarında TRT Spor Kanalı'nda yayınlanan 'Basın Tribünü' adlı programda, Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında söz konusu hakaret suçunu işlediği belirtildi.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım hakkında "FB ve Aziz Yıldırım ceza alacak", "emek hırsızı", "asker kaçağı" şeklinde cümleler sarf ettiği ifade edilen Hacıosmanoğlu'nun basın yoluyla hakaret suçunu işlediği gerekçesiyle hakkında 7 aydan 6 yıl 2 aya kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması istendi. İddianamenin Sulh Ceza Mahkemesi'nce kabulü ile Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu'nun yargılanmasına başlanabilecek.

"SUÇ İŞLEME KASTIM YOK, SUÇSUZUM"

Geçtiğimiz Ağustos ayında Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na avukatıyla beraber gelerek Basın Savcısı Ömer Solmaz'a yaklaşık iki saat şüpheli sıfatıyla ifade veren Hacıosmanoğlu, suçlamaya konu 'Emek hırsızı, asker kaçağı' sözlerini sarf ettiğini söylediği öğrenildi. Sözlerinin arkasında durduğunu belirten Hacıosmanoğlu'nun suç işleme kastıyla hareket etmediği ve suçsuz olduğunu ifade ettiği belirtildi. İfade özgürlüğü kapsamında cümlelerinin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Trabzonspor Başkanı, spor camiasının hakkını koruma amacıyla hareket ettiğini belirtti.

Trabzonsporlular TFF'ye yürüyecek


HAKARETE KONU DİYALOG ANLATILDI

Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, geçen Haziran ayında özel bir televizyon kanalında yayınlanan bir programa konuk olan Kaya Çilingiroğlu'nun program sunucusu Simge Fıstıkoğlu ile arasında geçen konuşmaya yer verildi. İddianamede, programdaki konuşmada Fıstıkoğlu'nun Aziz Yıldırım hakkında "Hakikaten öfke kontrolünü kaybetmiş görünüyor" şeklinde konuştuğu, programa konuk olarak katılan Kaya Çilingiroğlu'nun ise "Tabii programın başında söyledim. Vakadır. İncelenmesi lazım. Aslında doktora gitse belki de alacağı bir raporla belki de şu mevcut önündeki hapis cezasını erteletebilir falan. Ciddi, bunda gülünecek bir şey yok. Zarar veriyor" dediği belirtildi. Fıstıkoğlu'nun programdaki konuşmasını, "Cezai ehliyeti yoktur raporu mu alabilir?" şeklinde sürdürdüğü ifade edilen iddianamede, Çilingiroğlu'nun da, "Hayır. Bilmiyorum. Belki şu anda. Şimdi adını da koymak istemiyorum buradan ama ciddi söylüyorum. Artık ciddi bir vaka oldu. Kronik bir vaka Türk futbolunun üstünde duran. İnsanlar artık bu tip bir insanı görmek istemiyor" sözlerini sarf ettiği anlatıldı.

"ELEŞTİRİ SINIRLARININ ÜZERİNDE MÜŞTEKİYİ AŞAĞILAYICI BİR KASIT

"İddianamede, bu diyalog içerisinde Çilingiroğlu'nun, Yıldırım'a hakaret ettiği ve Yıldırım'ın da Çilingiroğlu'ndan şikayetçi olduğu kaydedildi. Suça konu olan görüntünün izlendiği belirtilen iddianamede, Çilingiroğlu'nun Yıldırım'ın cezai ehliyeti olmadığına dair rapor alabileceği ve Türk futbolu üzerinde kronik bir vaka olduğunu söylemek suretiyle eleştiri sınırlarının üstünde müştekiyi aşağılayıcı bir kasıtla hareket ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

2 YIL 8 AYA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

Kaya Çilingiroğlu'nun 'Basın yoluyla hakaret' suçunu işlediği belirtilen iddianamede, 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Program sunucusu Simge Fıstıkoğlu hakkında ise, sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.

Trabzon'dan F.Bahçe'ye jest