Aziz Yıldırım'a Yargıtay'dan kötü haber

Aziz Yıldırım'a Yargıtay'dan kötü haber
Aziz Yıldırım'a Yargıtay'dan kötü haber

Şike Davası’nda dün şok bir gelişme yaşandı... Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, şike davasında Aziz Yıldırım ve Olgun Peker’in de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının onanmasını istedi. Başsavcılık, tebliğnamesini davaya bakacak Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderdi. ‘Örgüt kurup yönetmek ve şike’ suçlamasından 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, cezanın onaylanması halinde 3 yıl 5 ay daha cezaevinde kalacak. Cezalarla ilgili nihai kararı Yargıtay verecek.
Savcılığın tebliğnameyi sunmasının ardından 5. Daire hakimi bir tetkik hakimi görevlendirerek konuyla ilgili olarak bir rapor hazırlamasını isteyecek. Tetkik hakiminin hazırlayacağı rapor, kararın onanması ya da bozulması yönünde bir görüşü içerecek. Yargıtay hakimi, görevlendirdiği tetkik hakiminin raporunu ve dosyayı okuyacak. Bu rapor, kararda direkt etkiye sahip olmayacak. Yargıtay hakiminin, ‘karar onaylansın’ yönündeki bir rapora karşın kararı bozma yetkisi bulunuyor. Şu anda adli tatil olduğundan raporun hazırlanmasına 6 Eylül’den sonra başlanacak. Raporun hazırlanması, yargıtay hakiminin raporu incelemesi ve karar aşamasının 1 yıl sürebileceği öğrenildi.
Yıldırım, Fenerbahçe-Karabükspor, Fenerbahçe-Ankaragücü, Fenerbahçe Sivasspor, Eskişehirspor-Trabzonspor ve Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Blediyespor maçlarından dolayı şike ile cezalandırıldı. Ayrıca; Yıldırım’a toplamda 1 milyon 312 bin TL para cezası verilmişti.