@gokhan_karatas

Aziz Yıldırım'ın çelişkileri: İtiraf...

Aziz Yıldırım'ın çelişkileri: İtiraf...
Aziz Yıldırım'ın çelişkileri: İtiraf...
Basın toplantısında sert eleştiriler, istifa, özel hayat tartışması, ses kaydı skandalı derken, son şampiyon Fenerbahçe bir anda karıştı. Ersun Yanal depreminin etkisi İsmail Kartal'ın imzası ile hafiflemiş gözükse de geriye Başkan Aziz Yıldırım'ın birbiriyle çelişen sözleri kaldı.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Fenerbahçe 'de açık ara gelen lig şampiyonluğunun ardından teknik patron Ersun Yanal ile sözleşme yenilenmesi, Brezilyalı yıldız Diego Ribas'ın transferi, Caner Erkin'in imzası ve hep bir ağızdan söylenen '4. yıldız' hedefi, yeni sezon öncesi camiada toz pembe bir hava yarattı. Ancak Yanal'ın sürpriz istifası, bu ortamı tersine çevirdi. Başkan Aziz Yıldırım ise zehir zemberek açıklamalarıyla krizi derinleştirdi.

'Bayan arkadaşına göre idman belirliyordu'


Milliyet Gazetesi'nden Şansal Büyüka'ya verdiği röportajda Yanal'ı adeta yerden yere vuran sarı-lacivertlilerin bir numarası, yeni hoca İsmail Kartal'ın imza töreninde de tecrübeli teknik adam aleyhine ifadeler kullandı. Ancak bu iki açıklamada asıl dikkati çeken nokta, Fenerbahçe Başkanı'nın bir anlamda kendisini yalanlaması oldu.

DIEGO BİLMECESİ

Şansal Büyüka, transfer listesi hakkında konuştuğu sırada Yıldırım'ın, "Ersun Yanal'a 'Diego Ribas'ı alalım mı' diye sorduk, 'Benim oyuncum değil' cevabını verdi" dediğini aktardı. Bu röportaj, ne kulüp ne de Başkan Yıldırım tarafından yalanlandı. Oysa sarı-lacivertlilerin bir numarası, İsmail Kartal'ın imza töreninde tam zıt yönde açıklama yaptı.   

BİR GÜNDE İKİ FARKLI AÇIKLAMA

İmza öncesi hem Atletico Madrid'de Brezilyalı 10 numara ile birlikte oynayan Arda Turan'dan bilgi aldığını hem de Yanal'a bu oyuncuyla ilgili görüşünü sorduğunu vurgulayan Aziz Yıldırım, tecrübeli teknik adamın transfere onay verdiğini söyledi. Hatta telefonla ulaştığı hocanın, önce Arda ile görüştüğünü, daha sonra kendisine geri dönüş yapıp 'Tamam, alabiliriz' dediğini iddia etti.

Kenan Başaran yazdı. "Yanal'ı en çok anlayacak kişi Yıldırım'dı ama..."


SALİH UÇAN İTİRAFI

Fenerbahçe'den Serie A ekibi Roma'ya kiralık giden Salih Uçan, ikili arasındaki fikir ayrılığının boyutunu ortaya çıkardı. Aslında geçtiğimiz aylarda bu yönde basında haberler yer almış, ama kulüp tarafından yalanlama yapılmıştı. İşte tam da bu noktada Başkan Yıldırım'dan hem çelişkili açıklama hem de itiraf geldi.

"İÇİMDE BÜYÜK YARADIR"

Milliyet'ten Tayfun Bayındır'a konuşan Fenerbahçe Başkanı, Ersun Yanal'ın, Salih Uçan'ı kadroda düşünmemesinden dert yandı. Hatta 'oynat' demesine karşın ısrarla genç oyuncuya forma şansı verilmediğini ileri sürdü; Salih'i vermemek için çok direndim. Benim içimde büyük yaradır bu transfer.

Yıldırım ayrıca, spor basınını, Salih'in neden oynatılmadığı konusuna değinmediği için eleştirdi ve Yanal'dan yana hareket etmekle suçladı.

Aziz Yıldırım patladı: Rakı masaları!


"DOĞRU HABERİ YALANLADIK"

Röportajı gerçekleştiren Bayındır, Başkan'ın tepkisi üzerine, Salih-Yanal konusunda geçen sezon başında haber yapıldığını, ancak kulübün hemen yalanlama yayımladığını hatırlattı. Aziz Yıldırım'ın cevabı ise oldukça ilginçti; Evet, doğru söylüyorsun. O doğru haberdi, ama kurumsallık adına yalanladık. Salih’i kaybetmemek için de böyle davrandım.

Sezon öncesi hazırlık kampında gazetecilere 'doğru haber yapın' diyen, yalan haberlerin kulüplere zarar verdiğini belirten Aziz Yıldırım'ın, gerçek bir haberin yalanlandığını itiraf etmesi şaşkınlık yarattı.

'SES KAYDI' SESSİZLİĞİ

Fenerbahçe Kulübü, 3 Temmuz süreci nedeniyle büyük sıkıntı çekti. Başkan Aziz Yıldırım, şike soruşturması kapsamında bir yıl cezaevinde kaldı. Adil yargılama yapılmadığını ve savunma hakkının kullanılamadığını vurgulayan Yıldırım, ses kayıtlarının delil olarak sayılmasına da tepkiliydi. Nitekim iddianamenin ana dayanağını tapeler oluşturuyordu.

Tapeler konusunda öfkeli olan Başkan, Ersun Yanal'ın olduğu iddia edilen bir ses kaydının internete sızdırılmasıyla ilgili sessiz kalmayı tercih etti. Sarı-lacivertli takımın eski hocasının soyunma odasında yaptığı konuşma olduğu ileri sürülen ve Fenerbahçe aleyhine küfür içeren kayıt için kulübün resmi sitesinden de olumlu veya olumsuz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Fenerbahçe'de pankartlı 'Aziz Yıldırım istifa' tepkisi