Aziz Yıldırım'ın durumu ne olacak?

Aziz Yıldırım'ın durumu ne olacak?
Aziz Yıldırım'ın durumu ne olacak?
Şike davasında Yargıtay tarafından onanmasıyla Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe Başkanlığı tartışılmaya başlandı. Aziz Yıldırım'ın eşi ile birlikte yurt dışında seyahatte olduğu öğrenildi.

Radikal.com.tr -  Örgüt liderliği ve şikeden ceza alan Aziz Yıldırım, 2 Temmuz 2012'de mahkemenin verdiği kararla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yattığı 1 yıllık süre göz önüne alınarak serbest bırakılan Yıldırım ile ilgili karar onanınca infaz yasasından faydalanarak yaklaşık 3 yıl 2 ay daha hapiste kalması söz konusu.  Düzenleme yapılmaz, yeniden yargılama kararı çıkmazsa Aziz Yıldırım bu süreyi hapis yatacak.

Yargıtay 'şike davası' kararını açıkladı

YENİDEN SEÇİME GİDİLECEK

Bu arada cezası onanan Aziz Yıldırım'ın başkanlığı düşecek. Fenerbahçe Kulübü karar eline ulaşınca yeniden seçime gitmek zorunda kalacak. 45 gün içinde alınacak olağanüstü genel kurul kararında Aziz Yıldırım aday olamayacağı gibi başkan yeniden seçilecek.

SADECE BAŞKANLIK SEÇİMİ YAPILACAK

Sarı-lacivertli Kulüpte sadece başkanlık seçimi yapılacak. Fenerbahçe Kulübü tüzüğü gereği başkan ayrı, yönetim ayrı seçildiği için Yöneticiler görevine devam edecek ve kulübün yeni başkanı mevcut yönetim ile çalışacak. Bu süre içinde Kulübü Başkanvekili Abdullah Kiğılı yönetecek.

"BAŞKANIN KULÜP ÜYELİĞİ DÜŞER" 

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, "Öncelikle hükmün tebliğ edilmesi lazım. Tebliğ edildikten sonra otomatikman başkanın kulüp üyeliği düşer. Sonra tüzük maddesi devreye girer. Bir ay içinde yeni başkan seçeceğiz. Bu konunun yönetim kurulu ile ilgisi yok" ifadelerini kullandı.

Trabzonspor'dan ilk açıklama

TÜZÜK NE DİYOR?

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Aziz Yıldırım hakkında verilen karar Yargıtay tarafından onanınca 6222 sayılı kanunun 11. maddesine göre Aziz Yıldırım’ın yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanması gerekiyor. Yine Fenerbahçe Dernek tüzüğünün 6. maddesine göre dernek ‘Kötü şöhret sahibi olanlar’ ve ‘Cezaları tecil edilmiş veya affa uğramış olsalar bile, yüz kızartıcı bir suçtan dolayı hapis cezası ile mahkum olanlar’ Fenerbahçe Spor Kulübüne üye olamıyorlar. Tüzük gereği Fenerbahçe disiplin kurulu, Aziz Yıldırım’ın başkanlığını düşürebilecek. Dernek tüzüğünde yer alan maddeleri gerekçe gösteren birinin Aziz Yıldırım’ın başkanlığının düşürülmesi için dava açması da yeterli olabilecek.

ÖRGÜT LİDERİ YARARLANAMIYOR

Avukat Alpay Köse, NTV Spor'a yaptığı açıklamada, "Karar artık kesinleşmiştir. Düzeltme başvurusu, karar uygulanmasına engel olmaz. Şu anda Aziz Yıldırım'ın başkanlığı düşmüş durumdadır. Ayrıca hapis yatmaları gereken kişilerin hemen hapse girme durumları söz konusu olacaktır. Örgüt suçlarında verilen cezaların 3'te 2'si değil, 4'te 3 yatılır. Yani Aziz Yıldırım'ın 42 ay yatması gerekiyor. İnfaz Yasası'na göre bir yıl önce çıkma mümkün olduğu için bu ceza 30 aya iner" ifadelerini kullandı.  Köse, Aziz Yıldırım'ın başkanlığının düşüp düşmeyeceği ile ilgili olarak, "Kulüp tüzüğünün bir önemi yok. 6222 sayılı yasa açıktır; seyirde men cezası alanlar yöneticilik yapamazlar. Şu an itibariyle Aziz Yıldırım'ın başkanlığı düşmüştür. TFF, kulüpler, dernekler gibi spor kurumlarında de görev alamazlar. Bu, yönetici sıfatı olanların hepsi için geçerli. Şike davasında yeniden yargılama mümkün değil. Kararın bu şekilde çıkacağı bekleniyordu. Örgüt liderlerinin yeni yasalardan yararlanamıyordu" diye konuştu.

Fenerbahçe hisseleri de karardan etkilendi

BİR İDDİA: BAŞKANLIĞI DEVAM EDER

Bu iddiaya göre ise Aziz Yıldırım 6222 sayılı Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi kanununda yasaklılık getiren maddenin Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar açısından bir bağlayıcılığı yok. Ceza hukuku profesörü Ersan Şen, şike davasından ceza alanların yasaklanamayacağını şu sözlerle özetliyor: “6222 sayılı kanunun 11. maddesi 10 Aralık 2011’de değiştirildi. Değiştirilen kanunda 'Bu maddede tanımlanan suçlardan dolayı cezaya mahkumiyet halinde kişi hakkında ayrıca TCK 53 maddesi hükümlerine göre spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyetler icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasına hükmolunur' diyor. Ancak bu kanun 3 Temmuz sürecinden sonra çıkarılmış bir kanun değişikliğidir. Böyle bakılırsa failin aleyhinde uygulanamaz. 6222 sayılı kanunun ilk metninde böyle bir hüküm yoktu. Bu hüküm 10 Aralık 2011’de değişti. Kanun failin lehine geriye doğru etkilenir, ancak aleyhine olan hususlar etkilenmez. Bu madde üzerinden Aziz Yıldırım’ın başkanlığı düşmez.

Bu konuda 3 farklı düşünce var.

1- Bu kanun değişmiş, aleyhe uygulanır ve başkanlık düşer.

2- Yeni kanunun, fail lehine olanı uygulanır, aleyhe olanı uygulanmaz. Yani başkanlık yasaklanamaz, düşürülemez. Benim katıldığım görüşte olduğu gibi...

3- Bu karmadır, kanunun iyi olanını oradan alıyorsunuz, kötü olanını oradan alıyorsunuz. Böyle karma bir uygulama yapamaz, bütün olarak uygulanması lazım. Yeni kanunun lehe de aleyhe de olanını dikkate alman gerekir. Ceza indiriminden faydalandığına göre, değişiklikte yer alan yasaklanmada faile uygulanmalı.

Anayasa, ceza kanunu ve evrensel hukuk prensiplerine göre baktığımızda 3 Temmuz sürecinden 5 ay sonra değiştirilen bu kanunun aleyhe olan kısımlarının Aziz Yıldırım ve diğer yönetim kurulu üyelerini etkilemeyeceğini düşünüyorum. Nihai görüşüm şu; 6222 sayılı kanunun 11. maddesine eklenen hükmün uygulanmayacağını düşünüyorum. Aleyhe sonuç doğurduğu için geriye dönük etkilemeyecektir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vermiş olduğu emsal niteliğinde bir karar var. ‘Welch kararı’ yeni bir kanun koyup geriye dönük geçmişteki bir hadiseye bu cezayı uygulayamazsın’ diyor. Bu karar kesinleşirse karar, Fenerbahçe spor kulübünün disiplin kuruluna kalıyor. Yargıtay onasa bile Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe başkanlığı devam edebilir.”

Şike davasının savcısı Mehmet Berk: Ben haklı çıktım