Aziz Yıldırım'ın kararı TSYD'de kriz çıkardı!

Aziz Yıldırım'ın kararı TSYD'de kriz çıkardı!
Aziz Yıldırım'ın kararı TSYD'de kriz çıkardı!
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın Şükrü Saracoğlu Stadı'na ve tesislere girişte spor gazetecilerine yaptırım uygulayacağını açıklaması ve Ajax ile Galatasaray maçlarında bazı muhabirlere akreditasyon çıkarmaması TSYD'de bölünmeye yol açtı. Yıldırım'ın bazı muhabirleri maça almaması, TSYD'de istifa getirdi.

Fenerbahçe- Ajax maçına 5 gazetecinin alınmaması üzerine TSYD İstanbul Şubesi, yeterli tepkiyi göstermediğini düşündüğü TSYD Genel Merkezi Başkanı Oğuz Tongsir'e yönelik bir mektup kaleme aldı. 5 lehte, 1 red, 1 çekimser oyla gönderilmesine karar verilen mektup, Tongsir'e konuyu Spor Bakanı'na ve Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) taşımasını öneriyordu. Mektubu 'ultimatom' olarak algılayan Tongsir ise TSYD İstanbul Şubesi Yönetimini Salı günü toplantıya çağırdı.

AKREDİTASYON KARTINI YIRTTI!

Bu gerilim, Salı günkü toplantı öncesi istifa getirdi. Pazar günü derbiye giden Hürriyet muhabiri Ahmet Ercanlar'ın yine stada alınmaması üzerine protesto için akreditasyon kartını yırtan Arif Kızılyalın, tepkisini sürdürerek Genel Merkez'deki görevlerini bıraktı. TSYD İstanbul Şubesi Başkanı Arif Kızılyalın, TSYD Genel Merkez'deki Başkan Vekilliği ve Asbaşkanlık görevlerinden istifa etti.

TSYD İstanbul Şubesi'nin TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir'e yazdığı mektup şu şekilde:

"Sayın Oğuz Tongsir
TSYD Genel Başkanı
Bilindiği gibi Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım 21 Ekim Çarşamba günü Samandıra'da açıklama yapmış ve "Bundan sonra maçlara girecek spor yazarlarını biz belirleyeceğiz. Akreditasyonu Fenerbahçe Kulübü olarak biz yapacağız. Fenerbahçe'nin aleyhine haber yapan gazetecileri stada sokmayacağım" demiştir.

Bunun akabinde de Fenerbahçe-Ajax maçında 5 gazeteci arkadaşımız akreditasyonları olmasına rağmen UEFA organizasyonuna alınmamıştır. Olay UEFA yetkilileri tarafından da tutanak altına alınmıştır.

Öncelikle şunun bilinmesini isteriz. Türkiye'de basın özgürlüğüne 22 Ekim Perşembe akşamı darbe vurulmuştur.
Basının neyi yazıp yazmayacağına bir kulüp başkanı karar veremez.

Yazılan haberler hakkında ilgili kişilerin yasalar çerçevesinde hareket etme hakkı vardır. Her türlü yasal yol da açıktır. Her türlü haber hakkında tekzip başvurusu yapmak/yayınlatmak ve mahkemeye başvurma hakkı bulunmaktadır.

"Fenerbahçe aleyhine haber yapanları stada sokmayacağım" diyerek basın özgürlüğünü kendi tekeline almak veya almaya çalışmak bir anayasal suçtur.

Başta Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç, olmak üzere konunun muhatabı Türkiye Futbol Federasyonu'nun göreve çağrılması konusunu görüşlerinize sunuyoruz.

TSYD İSTANBUL ŞUBESİ"