'Aziz'i silin' yasası mı?

'Aziz'i silin' yasası mı?
'Aziz'i silin' yasası mı?

Şiddet Yasası’ndan sonra Kulüpler Birliği Yasası da futbolda büyük tartışma yaratacak.
Sporx internet sitesinin elde ettiği Kulüpler Yasası Taslağı çok önemli değişiklikler getiriyor.
Taslağa göre şike ve teşvik primi suçundan herhangi bir şekilde ceza alan kişilere kulüp başkanlığı ve yöneticiliği yasaklanacak ve ömür boyu spordan men edilecek. Bu madde ister istemez Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı akla getiriyor. Yargıtay tarafından cezası onanması halinde Yıldırım, bir daha Fenerbahçe’ye başkan olamayacak. Oysa Şiddet Yasası, şike ve teşvik suçu işleyenleri ömür boyu men etmiyor. 

Lise diploması şartı
Taslak ayrıca Futbol Federasyonu yargı organlarından bir ay hak mahrumiyeti alacak kişinin kulüp başkanlığı ve yöneticiliğini de düşürmeyi öngörüyor. Lise mezunu olmayanlar da başkan ve yöneticilik yapamayacak.
Taslak mali konularda da ciddi yaptırımlar öngörüyor. Yasa çıktıktan sonra kulüp başkan ve yöneticileri kendi dönemlerindeki borçlanmalardan sorumlu olacaklar.
Temlik uygulamasını kaldıran taslak, kulüplerin yönetimin görev süresi ile sınırlı olmak üzere bir önceki yıl gerçekleşen gelir bütçesinin yüzde 5’ini aşan miktarda kulüp gelirleri ve alacaklarının temlik edilmemesini buyruk altına alıyor. Kulüpler, gelir bütçesinin yüzde 25’inden fazlasını transfer harcaması olarak kullanamayacak. Aynı sezonda 5 maç saha kapatma cezası alan kulüpler bir sonraki sezonda yardımlardan yararlanamayacak.