'Bağımsız denetim kurumu' önerisi

'Bağımsız denetim kurumu' önerisi
'Bağımsız denetim kurumu' önerisi
Trabzonspor'da Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu ile yüksek bütçeli transferler konusunda görüş ayrılığına düştüğü ileri sürülen Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, kulüplerin mali yapılarını denetleyecek bir yapı oluşturulması gerektiğini söyledi.

TRABZON - Bursasporlu futbolcu Ozan Tufan'a 8 milyon euro bonservis bedeli verilmesine karşı çıktığı iddialarıyla gündeme gelen Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, yazılı bir açıklama yaptı.

Kulüplerin bütçelerine paralel bir sporcu kadrosu kalitesi ortaya koyamadıklarının altını çizen Üstünsalih, "Bu hastalık giderek kulüplerimizi yatağa düşürür noktaya gelmiştir. Bütçe-kalite problemi bir yana hemen hemen tüm kulüplerimiz mali olarak tıkanma noktasına gelmiş, sportif başarılar bile mali görünümdeki bozulmaları saklayamaz hale gelmiştir" dedi.

"SPOR DENETLEME VE DÜZENLEME KURUMU GEREKLİ"

Futbol Federasyonu'nun seçilememe korkusu ve baskısıyla kulüplerin sorunlarına uzak durduğunu vurgulayan Üstünsalih, şunları söyledi:
"Hem kulüp hem de federasyon yönetimleri, seçilmeme dışında hukuki ve cezai sorumluluk taşımadıkları için, sonuçları kendilerini bağlamayan gerçekçi olmayan kararlar alabilmektedir. Özellikle ekonomik ve mali açıdan seçimle oluşan yönetimlerin alacakları kararların sınırlarını belirleyecek, kurallar koyacak, denetleyecek ve düzenleyecek, harcamadan borçlanmaya kadar bir spor denetleme ve düzenleme kurumuna ihtiyaç var. Bu üst yapı Türkiye 'deki diğer üst yapılar gibi özerk, atanmış ve uzman personelden oluşmalı ve kendi mevzuatını yapabilmelidir. Bu konuda Türkiye kulüp iflasları yaşamadan hızlı hareket etmeli, hastalanmış kulüp ekonomileri bir an önce karantina altına alınıp tedavi edilmelidir. Üstelik spor kulüplerinin ekonomik buhranları taraftar etkisiyle neredeyse tüm halkımızın ortak tutkusu ve duygularının da buhranına sebep olacağından önemli bir sosyal problem de yaratmış olacaktır. Başarının da ötesinde Türk sporunun kurumlardan ziyade kurumsallaşmaya, uluslararası standartlarda normlara ve bağımsız etkin denetim ve düzenlemeye ihtiyacı vardır." Ömür AVCI (DHA)