Bağımsızlığı El Clasico'ya tercih ettiler

Bağımsızlığı El Clasico'ya tercih ettiler
Bağımsızlığı El Clasico'ya tercih ettiler
İspanya'dan ayrılmak için referandum yapılması kararı alan Katalonya özerk yönetimine, en önemli destek Barcelona Kulübü'nden geldi.

Barcelona Kulübü, İspanya Anayasa Mahkemesi'nin yasaklama kararı aldığı referandumu aşmak için oluşturulan "Kendi geleceğine kendin karar ver Ulusal Pakt"a katılma kararı aldı.

Kulüp binasının girişinde asılı bulunan "Bir kulüpten de öte" yazısına uymadığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefinde bulunan Kulüp Başkanı Josep Maria Bartomeu, Katalonya'nın İspanya'dan ayrılma kararına, "Kulüp olarak destekliyor, Ulusal Pakt'a biz de katılıyoruz" açıklaması yaptı. Bu açıklamanın ardından yönetim kurulu da bir bildiri yayınlayarak, Katalonya'nın bağımsızlığa giden yola destek vereceklerini belirtti. Bildiride, Barcelona Kulübü'nün her zaman ülkesinin ve halkının arzusunun yanında olacağı vurgulanarak, "Biz halkların kendi geleceğine kendilerinin karar verme hakkı olduğunu savunuyor, bunun temel bir hak olduğunu düşünüyoruz" denildi. Ayrıca, yaşanan bu ortamda daha net olabilmek için tekrar açıklama gereği hissedildiği ve Ulusal Pakt'a dahil olunduğu hatırlatıldı.

Katalanlar için "Bir kulüpten de öte" anlamı taşıyan futbol takımlarının bağımsızlık yanlısı birliğe katılması halkta moral olarak büyük anlam taşıyor. Ulusal Pakt Başkanı Joan Rigol, "Barcelona Kulübü başkanından birliğimize katılan bir mektup aldık. Bu desteğin anlamının büyük olduğunu geçmişte zaten Barcelona Kulübü göstermişti" açıklamasını yaptı.

Dünyada tüm zamanların bir numaralı futbol karşılaşmalarından biri olarak gösterilen El Clasico'nun bitmesi anlamına gelecek bu açıklama, futbolseverlerde büyük endişe yarattı. Katalonya'nın İspanya'dan ayrılması halinde İspanyol futbol mevzuatı ve UEFA ve FIFA'nın kuralları gereği bu bölgenin La Liga'da oynayan kulüpleri Barcelona ve Espanyol dışarda kalacak. Mehmet ÇİFTÇİ (DHA)