Bak işte yaklaşıyor tehlike...

Bak işte yaklaşıyor tehlike...
Bak işte yaklaşıyor tehlike...
Beşiktaş'ın yeni sezonda iç saha maçlarını Kasımpaşa'nın sahasında oynayacağı yönündeki açıklamalar, Lacivert-Beyazlı taraftarın tepkisine neden oldu. Ligin başlamasıyla birlikte bu cephede yeni bir kaos yaşanabilir.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı protestoları futbol sezonunun bitiminden sonra başlasa da futbol taraftarları bu protestolara müdahil olarak deyim yerindeyse ‘topa girmiş’ ya da başka deyişle sahaya inmişlerdi. Destekledikleri takımdan bağımsız olarak protestolardaki safını belirleyen kitleler oluşmuştu. Genelde kulüp yöneticileri Gezi Parkı protestolarına net bir dille destek vermezken, başta Beşiktaş ’ın taraftar grubu Çarşı olmak üzere çoğu kulübün taraftar grubu Gezi Parkı eylemlerine katılarak ‘direniş’in parçası olmuşlardı.
Bu ‘direniş’e mesafeli duran hatta karşısında yer alanlar da vardı elbette. Bunlardan birisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘memleketi’ diyebileceğimiz Kasımpaşa’ydı. Kasımpaşa ahalisi, Gezi Parkı Protestolarını desteklemiyorlar ve hükümete haksızlık yapıldığını düşünüyorlardı. Süreç boyunca bir de eylemcilere saldıran bir grubun üzerlerine Kasımpaşa forması giydiğine dair haberlere tanık olmuştuk.

Karagümrük-Kasımpaşa...

Halihazırda yıllarca evi olan İnönü Stadı yıkılmakta olan Beşiktaş ve taraftarı yeni evini önceki gün öğrendi: Recep Tayyip Erdoğan Stadı... Sözkonusu stadyum aynı zamanda Kasımpaşa’nın maçlarını oynadığı yer. Bu kararın ardından Lacivert-Beyazlı taraftarlar yazılı bir açıklama yayımlayarak olası gerginliği gözeterek bundan geri dönülmesini istedi. Beşiktaş ile Kasımpaşa arasında görünürde bir husumet yok. Sadece maç çıkışlarında İstiklal Caddesi’nde ‘formalı karşılaşmalar’ gerginlik oluşturabiliyor. Bunun dışında Çarşı grubunun içerisindeki ‘Karagümrüklüler grubu’ ile Kasımpaşa deyim yerindeyse kanlı bıçaklı...Kasımpaşa taraftarının açıklaması bu noktaya da işaret ediyor. Açıklamada şu deniliyor: “Geçtiğimiz yaz döneminde bugünlere yakın bir tarihte kulübümüzün sahip olduğu ve benimsenilmiş arma değiştirilmiş ve günümüze kadar süregelen bir boykota sebep olunmuştur. Fakat gördüğümüz üzere Kasımpaşa’nın ticari zekadaki yönetimi bunu önemsememiş olacak ki aklin mantığın almadığı skandal bir karara daha imza atmıştır. Geçtiğimiz 10 yıldaki karşılaşmalar da deplasman yasağına kadar varmış olan Kasımpaşa ve Karagümrük taraftarları arasında var olan tarihi husumet gözardı edilmiş ve yeniden ortaya çıkmasına meydan verilmiştir. Renklerimize ve tarihimize olan büyük bağlılığımıza rağmen arma değişimi üzerine alınmış olan Beşiktaş futbol takımına yeni sezonda semtimizde olan stadı kullanma iznini kabul etmemiz, anlamamız ve saygı göstermemiz mümkün değildir. Bu kararın tekrar düşünülmesi gerektiğini, güvenlik acısından tehlike arz ettiğini ve tarafımızdan şiddetle kınandığını tüm kamuoyuna duyururuz.”

Polis de gelecek

Beşiktaş taraftarının ise konuya ilişkin henüz bir tavrı yok. Onlar “İnönü tekrar aynı yere yapılacaksa biz o sürede her yerde oynarız” tavrındalar. Kasımpaşa ise Beşiktaş’ı istemiyor. Bu tablonun bir de üçüncü ayağı var: Polis. Yeni kanunla beraber futbol sahalarındaki özel güvenlik yerini polise bırakacak. Daha önceden de stada girebilen polis, artık stadyum dışı ve içiyle birlikte ortamın neredeyse tek hakimi olacak. Özetleyecek olursak bir tarafta evsahibi olan ve Gezi Parkı protestolarına karşı olan Kasımpaşa, diğer tarafta yıkılmakta olan stadını yıkan dozerlerden birini ele geçirip eylemler sırasında TOMA’nın üzerine yürüyen taraftar grubu Çarşı ile birlikte Beşiktaş taraftarı ve haliyle de yeni yetkileriyle futbol sahalarına yaklaşmakta olan polis.
Futbol taraftarları, yaşanan şiddet olaylarının en önemli sorumlusu olarak genelde ‘medyada çıkan haberleri’ göstermekte. Fakat galiba “Aynı statta oynamayalım, kavga çıkar” uyarısı yapmalarına rağmen bu kararı kimin aldığını da sorgulamaları gerek...