Bakan Kılıç'tan TFF'ye uyarı

Bakan Kılıç'tan TFF'ye uyarı
Bakan Kılıç'tan TFF'ye uyarı
Spor Bakanı Suat Kılıç, 'Yüce Atatürk' ve 'Mandela' (Madiba) yazılı tişörtler nedeniyle PFDK'ya yapılan sevkleri değerlendirdi.

Oğuzhan KILIÇ / KÜTAHYA (DHA) - Çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Kütahya'ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Vali Şerif Yılmaz'ı makamında ziyaret etti.

'Fethiyespor inşallah küme düşer'


Kılıç, Fenerbahçe maçında giydikleri tişörtlerle 'Yüce Atatürk ' yazan Fethiyesporlu futbolcular ile Nelson Mandela'nın ölümü nedeniyle 'Mandela' yazılı tişörtler giyen Galatasaraylı futbolcular Didier Drogba ve Emmanuel Eboue'nin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edilmeleri ile ilgili basın mensuplarının sorusunu yanıtladı.

FUTBOL FEDERASYONU'NU ELEŞTİRDİ

TFF'nin attığı bu adımı, toplumun Başbakan'a ve siyaset kurumuna mal ettiğini belirten Suat Kılıç, şöyle konuştu:
"Fethiyespor olayı ve buna paralel olarak Nelson Mandela'nın ölümüyle ilgili bazı futbolcularımızın düşüncelerini dışa vurumla tercihlerine gelince Türkiye'nin, Türk futbolunun bu gündemler üzerinden tartışılmasını arzu etmiyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk en büyük hatıralarını Dumlupınar'da, Kocatepe'de bırakmış olan devlet büyüğümüzdür. Türk milletinin gönül tahtındaki yeri başkadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Fethiyesporlu futbolcuların davranışı üzerinden başka bir tartışma konusu haline dönüştürülmesi fevkalade yanlıştır. Cumhuriyetimizin temel değerleri vardır. Toplumun ortak değerlerinden biri de Atatürk'ün varlığı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucu liderliğidir. O ismin ve liderliğinin toplumu ayrıştıracak biçimde tartışılmasına sessiz kalamayız. Tepkimizi bu noktada ortaya koyduk. Bugün Türkiye'de konuşulması gereken konular bunlar değil. Eğer spor alanlarında bu gibi davranışların yapılmaması gerekiyorsa Türkiye Futbol Federasyonu olduktan sonra değil olmadan önce kulüpleri başkanlarını yönetimlerini çağırmalı, bilgilendirmeli ve uyarmalıdır. Olduktan sonra Atatürk'ün adını konu edinen çevresine alan bir yansımayı cezalandırmaya kalkmak toplum içinde farklı biçimde okunmaktadır. Toplum bunu farklı bir biçimde okumakla kalmamakta, Futbol Federasyonu'nun attığı bu adımı aynı zamanda siyaset kurumuna ve başta başbakanımız olmak üzere devlet adamlarına mal etmektedir. Bizim bu yönde tercihimiz ve telkinimiz olmadı. Diğer yandan Mandela sadece vatandaşlarının değil, sadece Afrikalıların değil kendini ötekileştirilmiş hisseden her din ırk dil ve inanç mensubunun özgürlük mücadelesinde adeta simgesi haline gelmiştir. Mandela'nın dünyanın değişik yerlerinde çok farklı ama tamamı pozitif algısı vardır. Afrikalı iki futbolcumuzun Nelson Mandela ile ilgili mesajının Türkiye'de ceza konusu yapılmasını da ben doğrusu Türkiye'nin dışarıdaki imajı ve iki futbolcumuzun dışa vurumu açısından sağlıklı bir tercih olarak değerlendirmiyorum."

Uğur Vardan yazdı. "Adaletin bu mu Demirören?"