Bakan Şahin: Hukuki süreci başlatın

Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'le Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy arasındaki her gün tekrarlanan mücadelede, dün hamle sırası bakandaydı. Şahin, Futbol Federasyonu'na gönderdiği yazıda...

ANKARA - Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'le Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy arasındaki her gün tekrarlanan mücadelede, dün hamle sırası bakandaydı. Şahin, Futbol Federasyonu'na gönderdiği yazıda, Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından, yönetmeliklere aykırı olarak yapıldığı değerlendirilen bazı alımlarla ilgili, Federasyon Hukuk Kurulu'nca inceleme yapılması ve ilgili kişiler hakkında, en kısa sürede, söz konusu parasal miktarların tahsili için dava açılmasını istedi. Bakan Şahin, yazıda Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun 29 Temmuz 2005 tarihli raporunun sonuç bölümünde yer alan, tespit ve değerlendirmelerle ilgili olarak herhangi bir hukuki sürecin başlatılmadığının altını çizdi.
Bu raporun sonuç bölümünde, "Haluk Ulusoy'a ait Kuşadası Fantasia Otel'e gerçekleştirilen alımlar nedeniyle, 2001-2004 döneminde, 1 trilyon 457 milyar 748 milyon 592 bin 947 lira ödeme yapıldığı tespit edilmiştir. Aynı şekilde Ulusoy Seyahat ve Nakliyat ve Ticaret A.Ş.'ye 1 Ocak 2002-31 Aralık 2003 tarihleri arasındaki alımlar nedeniyle 295 milyar 629 milyon lira ödendiği belirlenmiştir"
ifadesinin yer aldığı hatırlatılan yazıda, bu durumun federasyonun Satın Alma Talimatı'nın 31. maddesinde belirtilen 'Teklif Alınamayacak veya Alım Yapılamayacak Kişi ve Kurumlar' başlığı altındaki düzenlemesine açıkça aykırı olduğunun altı çiziliyor. Şahin, yazısının sonunda dava açılmasını istemenin yanı sıra "Tüm bu gelişmelerle ilgili olarak, Bakanlığıma en kısa sürede bilgi verilmesini rica ederim" isteğinde bulunuyor.
Federasyon ise bu yazıya, hemen 'yazılı' bir açıklamayla cevap verdi ve özetle, belirtilen anlamda bir hukuki sürecin başlatılmasının, Teftiş Kurulu'nun anılan raporuna göre imkânsız olduğunun altını çizdi. (Spor Servisi)