Bakan Şahin'den göreve davet

Ligde geride kalan haftada en çok konuşulan konu Hrant Dink cinayetinin üzerine tribünlerin gösterdiği tepki oldu.

ANKARA - Ligde geride kalan haftada en çok konuşulan konu Hrant Dink cinayetinin üzerine tribünlerin gösterdiği tepki oldu. Tepkilerin en çirkinlerinden biri Malatyaspor-Elazığspor karşılaşmasında gösterildi. Elazığspor tribününden bir grup Hrant Dink'in Malatyalı olmasına çirkin bir gönderme yaparak 'Ermeni Malatya' şeklinde tezahürat yaptı.
Bu olayın ardından spor kamuoyunda 'Bu da ırkçılık değil mi? Federasyon bu yaşananlarla ilgili yasal bir işlem yapacak mı' soruları gündeme geldi. Bu sorulara paralel bir şekilde dün de spordan sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, yetkilileri göreve çağırdı. Şahin, İçişleri Bakanlığı ve Futbol Federasyonu'na gönderdiği yazıda, gazeteci Hrant Dink'e yönelik menfur saldırının ardından, bazı illerde gerçekleştirilen futbol karşılaşmalarında ortaya konulan, futbolun ve sporun ruhuna tamamen aykırı pankart ve sloganların medyaya da yansıdığına dikkat çekti.
5149 sayılı kanuna aykırı
Sporun birleştirici yanına vurgu yapan Mehmet Ali Şahin, yazısında yetkilileri şu cümlelerle göreve çağırdı: 'Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair' 5149 sayılı kanuna açıkça aykırılık teşkil eden bu hususlar konusunda, kanunun sorumluluk yüklediği tüm kurum ve kişilerin, üzerlerine düşen görevleri hassasiyetle yerine getirmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, yukarıda değinilen olaylarla ilgili olarak, gereğinin yapılmasını ve sonucundan bakanlığıma bilgi verilmesini rica ederim." (Spor Servisi)