Bakanlıktan Galatasaray açıklaması

Bakanlıktan Galatasaray açıklaması
Bakanlıktan Galatasaray açıklaması
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aysal'ın, Galatasaray Kulübü'nün devletten üç yıldır yardım almadığı yönündeki açıklamasını yalanladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ünal Aysal'ın, Galatasaray Kulübü'nün devletten üç yıldır yardım almadığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından kulüpleri aleyhine ağır davalar açıldığına ilişkin iddiaları gerçek dışı olup, bu iddialara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla arz ederiz" denildi.

Bakanlığın açıklamasında, Galatasaray Kulübü Başkanı Aysal'ın bir televizyon programındaki açıklamaları nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunluluğunun doğduğu belirtildi.

İddiaların dayanağının bulunmadığı ve gerçeklikle ilgisinin olmadığı kaydedilen açıklamada, " Galatasaray Spor Kulübü'nün mevzuattan veGençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Spor Genel Müdürlüğü ile yaptığı sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle, mevzuatın emredici hükümleri kapsamında ve tamamen hukuki zorunluluk nedeniyle kulüp aleyhine çeşitli davalar açılmış, icra takipleri başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Hem mevzuattan hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü ile yapılan sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüm kulüp, kişi ve kurumlar hakkında da aynı uygulamanın gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Spor Genel Müdürlüğü'nün sadece Galatasaray'a yönelik herhangi bir uygulaması söz konusu değildir. Başka bir deyişle, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü'ne karşı olan yükümlülüklerini yerine getiren hiçbir kulüp veya spor kuruluşu aleyhine bu kapsamda herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Kaldı ki, yapılan sözleşmelerin gereği olarak Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın çatısının kapatılması yükümlülüğü olan Galatasaray Kulübü'nün, 'bu yükümlülüğün yerine getirilmesinin teknik olarak mümkün olmadığı' yönündeki iddialarına karşılık olarak, yine kulüp tarafından mahkeme kanalıyla yaptırılan bilirkişi incelemesinde, bu yükümlülüğün yerine getirilmesinde teknik olarak bir engel olmadığı tespit edilmiştir."

Ünal Aysal'ın daha önce de dile getirdiği bu iddialar nedeniyle 25 Temmuz 2014'te de açıklama yapıldığı anımsatılarak, "Hal böyle iken, Galatasaray Kulübü Başkanı Sayın Ünal Aysal'ın, devletten üç yıldır yardım alınmadığı veGençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından kulüpleri aleyhine ağır davalar açıldığına ilişkin iddiaları gerçek dışı olup, bu iddialara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla arz ederiz" denildi. AA