Balcı: Türk güreşi gerilemedi, bitti!

Balcı: Türk güreşi gerilemedi, bitti!
Balcı: Türk güreşi gerilemedi, bitti!
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Başarılı kariyerinde Dünya ve Avrupa ikinciliğiyle Akdeniz Oyunları şampiyonluğu bulunan, 2012 Londra Olimpiyatları sonrasında kaptanı olduğu Serbest Güreş Milli Takımı’ndan ayrıldığını açıklayan Serhat Balcı, Türk güreşinin gerilemediğini, ‘bittiğini’ söyledi. Balcı, “Son yıllardaki Serbest Güreş Dünya Şampiyonası sonuçlarına şöyle bir bakalım. 2010’da sıfır çekmişiz, 2011’de sadece benim kazandığım ikincilik var, 2012’de olimpiyatlar vardı orada da sıfır çektik” dedi.
Bir dönem Türkiye ’nin madalya kaynağı olan serbest güreşteki bu durgunluğun başlıca nedeninin yanlış çalışma olduğunu belirten tecrübeli sporcu, “Yıllardır aynı idmanlar ısrarla yapılıyor. Güreşte söz sahibi olan ABD , İran, Japonya Rusya gibi ülkelerin antrenmanları incelenip buna göre bizim çalışmalarımız revize edilmeli. Mesela Rusya’ya kampa gidiyoruz, orada modern idman teknikleriyle çalışıyoruz, sonra Türkiye’ye dönüyoruz eski sisteme devam... Bunun değişmesi gerekir. Futbolda artık Barcelona ve Dudulluspor bile yaklaşık olarak aynı idmanları yaparken Türk güreşinin yeniliklere açık olması gerekir” diye konuştu. 

‘Sistem de uymadı’

2005’te gelen ve güreşin kazanılan iki dakikalık iki periyot halinde yapıldığı 2+2+2 sisteminin de Türkiye’ye uymadığını aktaran Balcı, “Türk sporcularının bir devamlılık sıkıntısı var. Mesela ilk periyodu 3-0 kazanıyorsun, ikinci periyoda 0-0 başlıyorsun, 1-0 yenilsen bile durum 1-1 oluyor. Üstelik kura şansı da önemli. Bu yıl gelen yeni kurallara göre üçer dakikalık iki devre olacak ve ilk devrede alınan puan ikinci devreye taşınacak. Bunun bize uygun bir sistem olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.