Balkanlar üzerinden soğuk hava değil hüzün geldi

Gruptaki ilk mağlubiyetlerini alan Milliler liderlik koltuğunu Yunanistan'a bıraktı.

Millilerin Bosna hüsranı

Milli Takım 2008 Avrupa Şampiyonası elemeleri için gittiği Bosna deplasmanında beklenmedik bir yenilgi aldı. Hakan Şükür ve Sabri'nin golleriyle iki kez öne geçen Ay-Yıldızlılar her iki yarının son dakikalarında yedikleri gollerle maçı 3-2 kaybetti.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Savaşın acılarını silmek kolay değil elbet. Şu anda bile Asım Ferhatoviç Stadı'nın basın tribününden karşıya baktığımda, sahanın hemen yanında mezar taşlarının oluşturduğu büyük bir deniz, bu güzel topraklarda yaşanan insanlık ayıbını hatırlatıyor. Ancak Saraybosna sokaklarında dün maç öncesi hüzün değil, büyük bir coşku vardı. Kentin merkezi olan Başçarşı'da Boşnak ve Türk taraftarlar birlikte oturup beraber tezahürat yaptılar. Hep beraber 'Volim Te Bosna-Seni Seviyorum Bosna' tezahüratı yapıldı. Atkılar ve formalar değiştirildi. Maça gelirsek. Skorbord tarafındaki kale arkası Türk taraftarlara ayrılmış. Tabii usulen. Stadın her tarafında Türk taraftarı veya bayrağı var, aynı Türklerin arkasında Bosna pankartı olduğu gibi!
Lakin tribünlerdeki coşkuyu ilk dakikalarda sahada göremedik. İlk 10 dakika öyle sıkıcı ve futbol adına öyle kısırdı ki, 1 4. dakikada yanımda
oturan Gökmen Özdenak '1-0 olur' dediğinde fazla ihtimal vermedim. Ancak Arda'nın soldan kullandığı köşe vuruşunda, 32. kez 'milli kaptan'
olarak sahaya çıkan Hakan Şükür fileleri havalandırdı: 0-1. Bu şok golden sonra Bosna tribünlerinin üzerine bir sessizlik çöktü. Ancak fanatik taraftarlar bunun da çözümünü buldu. Taraftarlar, aynı Norveç maçında olduğu gibi sahaya meşaleler atarken, cidden tüm tribünler ayağa kalkıp hareketlendi. 'Gaza gelmek' için fazla tehlikeli ve pahalı bir yöntem, UEFA geçen seferki gibi affedici olmayabilir!
Seyircisinin bu hareketliliği sahadaki Bosna Milli Takımı'na da yansıdı ve ev sahibi 27'de eşitliği buldu. Bu dakikada millilerin zincirleme hatalarından faydalanan Misimoviç'in pasına Damjanoviç dokundu ve meşin yuvarlağı Rüştü'nün altından ağlara gönderdi: 1-1. İlk başta 'sıkıcı' dediğimiz maç iyiden iyiye hareketlenmişti: 39'da Tuncay kendi gayretiyle götürdüğü topu Sabri'nin önüne bıraktı. Bu oyuncunun yerden sert şutunda Ex-Dadaş Guşo bir şey yapamadı: 1-2. Ancak Boşnakların da pes etmeye niyeti yoktu. Devrenin bitimine yakın Dze k o, Servet'in hatasında topu 90'dan ağlara gönderdi ve devre sonucunu belirledi: 2-2.
'Rüştü-polidis'in hatası
Fatih Terim ikinci yarının başında Hüseyin'i alarak ön liberoları ikiledi, böylece rakibin hızlı orta saha ve forvetine de önlem aldı. Lakin savunmadaki kişisel hatalar Ay-Yıldızlı taraftarlara korku dolu anlar yaşattı. Arda'nın şutunu Guşo'nun çıkarması dışında sakin giden maça Boşnak taraftarların ne zaman müdahale edeceğini düşünmeye başlamıştık ki cevap gecikmedi: 54'te yine meşale yağmuru sahayı a ydınlattı. Ancak meşaleler bu kez etkisini Ay-Yıldızlılar'da gösterdi. 56'da önce Tuncay'ın nefis şutunu Guşo çıkardı, hemen ardından Arda'nın sert vuruşu az farkla auta gitti.
Boşnakların ikinci golünde hatası olan Servet 69'da da topu ıskalayınca ev sahibi gole çok yaklaştı ancak Gökhan Zan meşin yuvarlağı çizgiden çıkardı. Ama boşuna dememişler perşembenin gelişi çarşambadan belli diye. Son dakikada Rüştü'nün büyük hatasında Custoviç takımına galibiyeti getirdi: 3-2. Öyle görünüyor ki olası Bosna galibiyetiyle Euro 2008 finallerine hazırlanmayı planlayan Fatih Hoca'nın, bu işi biraz daha ertelemesi gerekecek!

BOSNA HERSEK: 3
Guso 5
Rahimiç 7
Bajiç 6
Musiç 6
Damjanoviç 6
Muslimoviç 6
(Pandza 90) -
Misimoviç 6
Dzeko 6
(Zeba 61) 5
Radeljiç 5
Hrgoviç 5
Maletiç 5
(Custoviç 82) -

TÜRKİYE: 2
Rüştü 3
Hamit 6
Servet 3
Gökhan Zan 4
İ. Üzülmez 5
Aurelio 5
Sabri 5
(Ü. Karan 77) -
Gökdeniz 4
(Hüseyin 46) 4
Tuncay 6
Arda 5
(Yıldıray 62) 4
Hakan Şükür 5

GOLLER: Muslimoviç (27), Dzeko (45), Custoviç (89) / Hakan Şükür (13), Sabri (39)
SARI KARTLAR: Maletiç, Damjanoviç / Aurelio, Arda, Yıldıray
Stat: A. Ferhatoviç - Hakemler: P. Fröjdfeldt, S. Wittberg, H. Andren (İsveç)